Ukraynalı arkeologlar, 3 bin yıllık mezarda birbirlerine sarılmış çift buldu

Ukrayna’da 3 bin yıllık mezarda, birbirine sarılmış halde bir kadın ve bir erkek iskeleti bulundu. Kadının canlı gömüldüğü düşünülüyor.

Arkeologlar, kadının kocasına bir sonraki dünyada refakat etmek için isteyerek canlı olarak gömüldüğüne inanıyor. Bu sıradışı mezardaki eşlerin, Bronz Çağ’dan bu yana birbirlerine sarılır vaziyette durduğu tespit edildi.

Tarihöncesi Vysotskaya (veya Wysocko) kültürüne ait çift, Ukrayna’nın batısındaki Ternopil kentinin güneyinde bulunan Petrykiv köyü yakınlarında bulundu.

Çiftin bulunduğu kazıları yürüten Ukrayna Arkeoloji Enstitüsü’nden Profesör Mikola Bandrivsky, “Bu çok nadir bir bulgu. Bir erkek ve bir kadın yer alıyor ve birbirlerine sıkıca sarılmışlar. İkisinin de yüzü birbirine bakıyor ve hatta alınları birbirine değiyor. Kadın yan yatmış bir şekilde, sağ koluyla adama sarılıyor ve sağ bileği adamın omzunda duruyor. Kadının bacakları dizlerden bükülmüş ve adamın uzanan bacaklarının üstünde duruyor. İkisi de bronz süslemelerle kaplanmış ve başlarının yakınında bir kap, bir kavanoz ve su kabı gibi bazı çanak çömlek parçaları yer alıyordu” diyor.

Otopsi uzmanları, eğer kadın zaten ölü olsaydı, cesedi böyle sevecen bir konumda yerleştirmenin mümkün olmadığını söylüyor. Uzmanlar, kadının ölmeyi ve sevgilisiyle birlikte gömülmeyi seçtiğini söylüyor.

Bu kültüre ait diğer mezar örneklerinde, bir erkek, bir kadının ellerini tutar vaziyette, bir erkeğin dudakları, bir kadının alnına değer vaziyette ya da iki yetişkin insan birbirine sarılır vaziyette mezarlar ortaya çıkmıştı. (Arkeofili.com)

24.7.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.