Ukraynalı aktivistten kampanya: “Konuşmaktan korkmuyorum!”

Bu haber 20 Temmuz 2016 - 15:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

hurriyet

Ukrayna’da tecavüz vakalarında saldırganları teşvik ettikleri sebebiyle mağdurları suçlayan tartışma internet üzerinde devam ederken, Ukraynalı aktivist Melniçenko ülkesinde ve Rusya’da kadınlara ilişkin tabuların yıkılması için Facebook’ta bir kampanya başlattı.

Melniçenko hayatı boyunca maruz kaldığı cinsel saldırıları İngilizce, Ukraynaca ve Rusça “Konuşmaktan korkmuyorum” anlamına gelen etiketle Facebook’ta paylaştı. Melniçenko’nun bu davranışı birçok kadını; geçmişte karşılaştıkları, sessiz kalmak veya reddetmek zorunda hissettikleri cinsel saldırıları paylaşma konusunda cesaretlendi ve hareket kısa sürede genişleyerek yayıldı.

“DİRENMEYE KORKTUM, BANA TECAVÜZ ETTİ”

30 yaşındaki sanat eleştirmeni Asya Bazdiriyeva, “Bu olay yaşandığında, okula gidiyordum. Genç bir erkek beni evime kadar izledi. Beni ceketimden çekti ve eteğimin üzerinden beni elle taciz etti” diye yazarak, yıllar önce başına gelen bu olayı sosyal medya kullanıcılarıyla paylaştı.

Dört çocuk annesi Valeriya Bezlepkina ise, “19 yaşındaydım. Bunu yapan erkek arkadaşımın kankasıydı. İki metre boyunda, iri ve güçlüydü. Sokak bomboştu. Ve ona direnmeye korktum. Bana tecavüz etti” mesajını yazdı.

“SESSİZ KALIYORLAR ÇÜNKÜ…”

Facebook’taki kampanyayı başlatan Ukraynalı aktivist Melniçhenko, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bizim toplumumuzda cinsel saldırı mağdurunu suçlamak bir norm halini almış” dedi.

Melniçenko, “Kadınların bu tacizler karşısında sessiz kalmasının nedeni de bu. Bu olaylardan akrabalarına ya da polise bahsetmiyorlar. Çünkü kınanmaktan korkuyorlar” diye konuştu.

Yaklaşık 45 milyon nüfusa sahip Ukrayna’da geçen yıl sadece 320 tecavüz ya da tecavüz girişimi kayıtlara geçti. Ancak insan hakları aktivistleri, gerçek sayının bunun çok üstünde olduğunu savunuyor. (Hürriyet)

20.7.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.