Ukrayna’dan yol hamlesi: Otoyol kalitesinde 15 basamak yükselme hedefi

Ukrayna, ülkenin en büyük kanayan yaralarından biri olan kara yolu altyapısı yetersizliği sorununun üstesinden gelmek için otoyol inşaatlarına hız vermeye hazırlanıyor.

Ukrayna devlet kara yolları kurumu Ukravtodor’un Genel Müdürü Aleksandr Kurbakov, Ukrayna’yı iki yıl içinde Dünya Bankası’nın “yol kalitesi” araştırmasında 10-15 basamak yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti.

“Yol kalitesi” listesinde 2018 yılında 137 ülke içinde 130’uncu olan Ukrayna’nın 2019’da 114’üncülüğe yükseldiğine dikkat çeken Kurbakov, Ukrayna’da yol inşaatları alanında yolsuzluklar, idari maliyetlerin yüksek oluşu, yeterli finansman sağlanmaması gibi sorunların olduğuna işaret etti.

Ukrayna’da kara yolu inşaatları alanında bugün 15’den fazla büyük oyuncu olduğunu ve ihalelere 60’ı aşkın şirketin katıldığını belirten yetkili, bu alanda fiyat politikasının liberalleştirilmesi, ihale prosedürlerinin basitleştirilmesi ve ihalelerin yapılmasının önünü tıkayan “troller”in engellenmesi gibi konulara ilşkin yasa tasarısının yakında parlamentoda onaylanmasının beklendiğini kaydetti.

Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk, hükümetin 2020 yılındaki öncelikli hedefinin yol inşaatları olduğunu açıklamıştı.

Devlet kara yolları işletmesi Ukravtodor’un yeni Genel Müdürü Kubrakov’un “genç ve profesyonel” bir yönetici olduğunu vurgulayan Gonçaruk, “Ukravtodor’da ilk hedef, yolsuzlukları sonlandırmak. Onlarca yöneticinin işine son verildi” demişti.

Gonçaruk, Ukrayna’da 2020 yılında 4 bin kilometre kara yolu inşa edilmesinin hedeflendiğini belirtmişti.

19.2.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.