Ukrayna’dan Türkiye’ye valizinde kedi getiren kişiye 10 yıl hapis istemi

Atatürk Havalimanı’nda valizinden 6 kedi yavrusu çıkan T.Ö’nün “Kaçakçılığa konu eşyayı gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın ithal etmek” suçundan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi

Bu haber 07 Haziran 2017 - 14:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

kedi-ukraynahayat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk Havalimanı’ndan Türkiye’ye kaçak yollardan 6 adet canlı yavru kediyi valizinde sokmaya çalışan şüpheli Kemal T.Ö.’nün 1,5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istendi. Şüpheli Kemal T.Ö . “Bu kediler evimde (Ukrayna’da) beslediğim kedinin yavruları. Ukrayna’da bakımı zor olduğu için İstanbul’daki evime getirdim. İstanbul’daki evimde eşim bakacaktı. Ben bu eşyaların gümrüğe beyan edilmesi gerektiğini bilmiyordum” şeklindeki ifadesi de iddianameye yansıdı.

İDDİANAMEDE OLAY ANLATILDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre olay şöyle oldu: Ukrayna’dan Atatürk Havalimanı’na 9 Mayıs 2017 tarihinde gelen şüpheli Kemal T.Ö.(37) gümrük salon içerisinde bulunan ‘Gümrüğe tabi eşyam yoktur’ anlamındaki Yeşil Hattı geçti. Atatürk Havalimanı Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü’nde görevli Gümrük Muhafaza Memurlarınca usulüne uygun durduruldu ve 2 adet valiz x-ray cihazına sevk edildi. X-ray cihazında şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine yapılan kontrolde şüpheli Kemal T.Ö.’nün bir adet valizinde 6 adet kedi cinsi hayvan tespit edildi ve el konuldu.

“EŞYALARIN GÜMRÜĞE BEYAN EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ BİLMİYORDUM”
İfadesi alınan şüpheli Kemal T.Ö. Ukrayna’da yaşadığını ve çalıştığını söyleyerek, “ Ayda 3-4 kere Türkiye’ye geliyorum. İş yerim Ukrayna’da olduğundan dolayı iş sebebiyle yurtdışındayım. Tutanakta bahsi geçen 6 adet kedi bana aittir. Bu kediler evimde beslediğim kedinin yavruları ve herhangi bir ücret ödeyip aldığım kedi değildir. Ukrayna’da bakımı zor olduğu için İstanbul’daki evime getirdim. İstanbul’daki evimde eşim bakacaktı. Ben bu eşyaların gümrüğe beyan edilmesi gerektiğini bilmiyordum. Daha önce bu şekilde eşya getirmedim” diye ifade verdi.

KEDİLERİN PİYASA DEĞERİ 8 BİN 496 TL OLDUĞU TESPİT EDİLDİ
Veterinere teslim edilen 6 adet canlı yavru kedilerin piyasa değerinin de 8 bin 496 TL olduğu da tespit edildi. Soruşturmayı tamamlayan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheli Kemal T.Ö.’nün “Kaçakçılığa konu eşyayı gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın ithal etmek” suçundan 1,5 yıldan 10 yıla kadar hapsini talep etti. İddianame kabul edilirse şüpheli önümüzdeki günlerde Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. (DHA)

7.6.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.