Ukrayna’dan TürkAkım yorumu: “Siyasi bir karar”

TürkAkım projesinin hayata geçmesi sonrası doğal gazda transit ülke özelliğini yitirecek olan Ukrayna’da konuyla ilgili kaygılar dile getirilmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projenin açılışıyla ilgili tarih vermesinin ardından konu yeniden gündemde.

Bu haber 02 Aralık 2019 - 8:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna devlet enerji şirketi Naftogaz’ın CEO’su Yuriy Vitrenko, Deutsche Welle ile söyleşisinde TürkAkım ile ilgili de değerlendirmede bulundu.

Ukrayna’dan doğal gaz transitiyle ilgili gündemdeki konuları değerlendiren Vitrenko, “Doğal gaz, maalesef siyasetin rehinesi haline geldi. Kuzey Akım-2 ve TürkAkım yardımıyla Ukrayna’yı baypas etmenin ekonomik değil, politik bir karar olduğunu anlıyoruz. Naftogaz ve Gazprom dahil olmak üzere tüm doğal gaz sektörü, bu konunun çok fazla siyasileştirilmesinden ötürü zarar görüyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) Avrupa bağlantısının açılışında yaptığı konuşmada, 8 Ocakta Rusya ve Türkiye’nin TürkAkım doğal gaz boru hattını açacağını söylemişti. Kremlin’den yapılan açıklamada, törene Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılacağı duyurulmuştu.

Erdoğan’ın açıklaması sonrası Ukrayna medyasında yer alan haberlerde, TürkAkım’ın Ukrayna’yı zarara uğratmasının beklendiğine dair yorumlar hatırlatıldı.

2.12.2019

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.