Ukrayna’dan sivil havacılıkta yeni hamle: “Devlet hava yolu şirketi 2021’de kurulabilir”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Antonov uçaklarının kullanılacağı ulusal hava yolu şirketi kurulmasına yönelik çalışmaların tamamlanması talimatı verdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Antonov şirketi arasında Ukrayna ordusunun ihtiyaçlarına yönelik uçak üretimine ilişkin anlaşma imzalandı.

Zelenskiy, imza töreninde yaptığı konuşmada, Antonov uçaklarının kullanılacağı yerli hava yolu şirketinin 2021’de kurulması için hükümete talimat verdiğini açıkladı.

2021-2030 döneminde havacılık endüstrisinin gelişimine yönelik yeni bir program üzerinde çalışıldığını belirten Zelenskiy, “Ukrayna havacılık sektörünün tüm türbülans bölgelerinin üstesinden gelmesi ve yeni zirvelere çıkması için elimizden gelen her şeyi yapalım” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy, Devlet Uzay Ajansı ve havacılık işletmelerini kapsayacak devlet havacılık ve uzay holdingi kurulacağını açıklamıştı.

Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy, Antonov uçaklarının kullanılacağı devlet hava yolu şirketinin 2021’de faaliyete başlayabileceğini bildirmişti.

Devlet Başkanı Zelenskiy ise Türk Hava Yolları seviyesinde modern bir ulusal hava yolu şirketi kurmayı hayal ettiğini ifade etmişti.

30.12.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.