Ukrayna’dan iş gücü göçünü durdurma atağı

Ukrayna, ülkeden son yıllarda giderek artan iş gücü kaçışının önüne geçmek için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

Segodnya gazetesinin haberine göre, Ukrayna Parlamentosu’nda sunulan yeni tasarıyla, Ukrayna’dan Polonya başta olmak ülkere başka ülkelere çalışmaya giden göçmenlerin ülkelerine geri dönmelerinin sağlanması hedefleniyor.

Başka ülkelere çalışmaya giden Ukraynalı göçmenlerin ülkelerinde iş bulmalarının ve kendi işlerini kurmalarının önünü açacak düzenlemelerin hayata geçriilmesi teklif ediliyor.

Tasarıda, yurt dışında çalışan Ukrayna vatandaşlarının çifte vergilendirmeye tabi tutulmaması ve özel emeklilik fonlarından emekli maaşı alabimelerinin sağlanması gerektiği belirtiliyor.

Yurt dışındaki Ukraynalı göçmenlerin çocuklarına Ukraynaca eğitimi

Yasa tasarısında, yurt dışında yaşayan Ukrayna vatandaşlarının ve çocuklarının eğitiminin öneminin ayrıca altı çiziliyor.

Başka ülkelerde çalışan Ukraynalı göçmenlerin ve çocuklarının Ukraynaca ve Ukrayna müfredatına göre eğitim almaları için kamu bütçesinden özel kaynak ayrılması teklif ediliyor.

Ukraynalıların yurt dışında iş bulmalarını sağlayan aracı şirketlerin sıkı denetime tabi tutulması ve özel lisans ile çalışmalarına izin verilmesi de teklifler arasında.

Dünya Bankası verilerine göre, Ukrayna’ya geçen sene farklı ülkelerden toplam 14,4 milyar dolar tutarında para transferi yapıldı. Böylece Ukrayna, Avrupa’da ve Orta Asya’da en fazla para transferi yapılan ülke oldu.

Resmi olmayan verilere göre, Polonya’da bugün yaklaşık 1,5 milyon Ukrayna vatandaşı yaşıyor.

8.7.2019

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.