Ukrayna’dan en fazla hangi ülkelere para transfer ediliyor? Türkiye ilk beşte

Ukrayna Merkez Bankası, 2020’nin ilk yarısında yapılan para transferleriyle ilgili verileri açıkladı. Türkiye’nin, Ukrayna’dan para transfer sistemleriyle en fazla para gönderilen ülkeler arasında yer aldığı belirtildi.

Bu haber 06 Ağustos 2020 - 9:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Unian ajansının aktardığı verilere göre, 2020’nin ilk altı ayında Ukrayna’dan yalnızca para transfer sistemleriyle başka ülkelere 212 milyon dolar transfer edildi. Bu rakam 2019’un aynı dönemine göre yüzde 26,2 arttı.  Banka havaleleri, banka kartları ve posta yoluyla yapılan para transferleri buna dahil değil.

Ukrayna’dan bu dönemde yurt dışına para transfer sistemleriyle en fazla Rusya’ya (yüzde 31) para transferi yapıldı. Bu ülkeyi Gürcistan (yüzde 12), Azerbaycan (yüzde 5), Türkiye (yüzde 4) ve Polonya (yüzde 4) izledi.

Yılın ilk yarısında para transfer servisleri üzerinden farklı ülkelerden Ukrayna’ya ise 1,18 milyar dolar transfer edildi. Bu sıralamada ilk beşteki ülkeler ABD (yüzde 18), İtalya (yüzde 14), İsrail (yüzde 12), Rusya (yüzde 7) ve Almanya (yüzde 6).

Merkez Bankası, Ocak-Haziran döneminde Ukrayna’ya resmi ve gayrıresmi kanallardan toplam 5,36 milyar dolar, Ukrayna’dan farklı ülkelere ise 246 milyon dolar transer edildiğinin hesaplandığını açıkladı.

6.8.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.