Ukrayna’dan çifte vatandaşlığa yeşil ışık: “Tartışılması gerek”

Ukrayna’da çifte vatandaşlığın yasal hale getirilmesi gündemde.

RBK ajansının bildirdiğine göre, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, çifte vatandaşlığa izin verilmesi fikini desteklediğini söyledi.

Katıldığı bir toplantıda konuyu gündeme getiren Klimkin, “Çifte vatandaşlık konusundaki tartışmaya destek vermeye devam edeceğim. Çifte vatandaşlığın ve bu tartışmanın gerekli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Rusya vatandaşlarının ise Ukrayna vatandaşlığına geçmelerinin mümkün olmadığının altını çizen Klimkin, “Rusya’nın saldırganlığı sürdüğü sürece, Rusya psaportu sahipleri için çifte vatandaşlık söz konusu olamaz” diye konuştu.

Klimkin, çifte vatandaşlık konusunun geniş tartışmaya açılması gerektiğini söyledi.

Ukrayna Güvenlik Servisi Başkan Yardımcısı Viktor Kononenko, ülkenin batısındaki Zakarpatya bölgesinde geçen ekim ayında Ukrayna vatandaşlarına Macaristan vatandaşlığı verilmesi sonrası, çifte vatandaşlık için hapis cezası getirilmesini teklif etmişti.

Dışişleri Bakanı Klimkin ise buna tepki göstererek, “Bu konuyu çok dikkatli şekilde düşünmeliyiz. Ülkemizde Macar ve Romen kökenli birçok kişinin çifte vatanaşlığı bulunuyor. Eğer herkes için adli ceza getirirsek, hepsi suçlu hale mi gelecek?” açıklamasını yapmıştı.

Ukrayna yasaları bugün ülke vatandaşlarının ikinci bir vatandaşlık almalarına izin vermiyor.

18.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.