Ukrayna’daki Türk toplumu TUİD’in iftarında buluştu

iftar1

TUİD’in web sitesi www.tuid.org.ua ‘da yer alan haber şöyle:

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği(TUİD) 2015 yılı iftarı, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel’in de teşrifleriyle Kiev’de gerçekleşti. TUİD yönetim kurulu başkanı Cem Murat Aytaç’ın ev sahipliğindeki organizasyona TUİD yönetim kurulu üyeleri, TİKA Ukrayna program koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Büyükelçilik müsteşarları Özgün Talu ve Emre Manav, Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanvekili Valeri Korol, T.C. Kiev Ticaret müşaviri Belkıs Gürsel Güleç, T.C. Kiev Kültür müşaviri Berat Yıldız, T.C. Kiev askeri ataşesi Dz. Kur. Albay Mustafa Aslan, Avrupa Üniversitesi rektör vekili Elena Timoşenko ile THY Ukrayna Genel müdürü Hakan Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katılım gösterdi. Türk işadamlarının geniş ilgisi gözden kaçmazken, gecede Doğu Avrupa’nın en başarılı gazetesi seçilen Kyiv Post’un Amerikalı genel yayın yönetmeni Brian Bonner, ülkenin prestijli iş-ekonomi dergisi Business Ukraine’in sahibi İngiliz gazeteci Peter Dickinson, El Cezire Ukrayna muhabiri Deniz Berktay ile gazeteciler Sonat Kerem ve Serkan Bağ’ın da aralarında bulunduğu basın mensupları da hazır bulundu.

iftar2

Organizasyonun açılış takdimini yapan TUİD başkanvekili Burak Pehlivan, “Ukrayna’daki 80’in üzerindeki mağazası ve 1000’in üzerindeki çalışanıyla mass markette 2 yıldır ülkede en başarılı giyim perakendecisi seçilen, derneğimizin kurucu üyelerinden ve halen yönetimimizde yer alan Colin’s firmasına, etkinliğin ana sponsoru oldukları için teşekkür ediyoruz” dedi.

TUİD yönetim kurulu başkanı Cem Murat Aytaç, etkinlikte yaptığı konuşmada ve TUİD Web’e yaptığı açıklamada, TUİD’in Ukrayna’daki Türk sermayesinin yaklaşık %90’ını temsil ettiğini, derneğin üyeleri arasında Türkiye’nin en büyük holdinglerinin de, Kiev’deki bir Türk restoran işletmesinin de, tekstil sektöründen bir işadamının ya da dev bir telekomünikasyon firmasının da bulunduğunu belirterek, “üyelerimiz arasında sektör ya da büyük küçük firma ayrımı yapmıyoruz, ülkedeki Türk sermayesinin çatı kuruluşu olmanın bilinciyle birleştirici, katılımcı ve herkesi kucaklayan bir yaklaşımı benimsiyoruz, bunun sonucu olarak da bugüne kadar ulaşılmayan bir sayıyla 200’e yakın işadamı ve konuğumuzla beraber bu akşam burada bir araya gelme imkânı buluyoruz“ dedi.

iftar3

Cem Murat Aytaç, “bu yıl ülkede yaşanan tüm sıkıntılara rağmen Türk ve Ukraynalı üyelerimiz, birbirinden değerli konuklarımızla Ukrayna Türk iş dünyasının gücünü, birlik ve beraberliğini bu gece göstermiş olduk. Bu değerlerimizi koruduğumuz sürece bütün sorunları bütün engelleri rahatlıkla aşarız” derken, katılımcılara geniş katılımdan dolayı teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

T.C. Kiev büyükelçisi Yönet Can Tezel, TUİD’in aktifliği; yaptığı organizasyonların çeşitliliği ve niteliği ile bugün bir kez daha kendilerini şaşırtmadığını belirtirken, Ukrayna Türk iş dünyasının organizasyona ilgisi ve katılımdan dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

iftar4

Ukrayna’da en bilinen Türk markası olan Colin’s ana sponsorluğunda Kiev Mangal restoranda gerçekleşen TUİD 2015 iftarında konuklar gece geç saatlere kadar sohbet ederken, gece sonunda TUİD Web’e konuşan, Kyiv Post’un genel yayın yönetmeni Brian Bonner organizasyonun başarısı ve ülkedeki tüm ekonomik sorunlara rağmen Ukrayna’daki Türk iş dünyasının birliği ve gücünden etkilendiğini ifade etti.

09.07.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.