Ukrayna’daki Türk STK’ların başkanlarından dayanışma mesajı: “İnsanlık bu savaşı kazanacak”

100 yılda bir görülen küresel bir salgın hastalıkla karşı karşıyayız. Çoğu ülkede günlük hayat durma noktasına geldi. Siyasi krizler, ekonomi, ticari faaliyetler… Her şey ikinci plana atıldı ve salgının bir an önce atlatılması için tüm dünya seferber oldu. Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarının başkanları, bu zor süreçle ilgili mesajlarını paylaştı:

Bu haber 22 Mart 2020 - 15:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BURAK PEHLİVAN / Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı

Zor ve ne kadar süreceği henüz belli olmayan bir dönemden geçiyoruz. Ne kadar sağlıklı olursak, bağışıklık sistemimiz ne kadar kuvvetli olursa olsun ve Coranavirus toplumun görece daha küçük bir bölümünü etkiliyor olsa da neticede hükümetler toplumun en kırılgan kesimini düşünerek ve onları en doğru biçimde koruyacak biçimde karar almak durumundalar.

Bu dönemde başta Sağlık Bakanlığımız ve Kiev Büyükelçiliğimiz olmak üzere devletimizin ilgili organlarının tavsiyelerini, direktiflerini yakinen takip etmek gerek. Tedbirler ne kadar hızlı ve etkin alınır ve uygulanırsa, sıkıntılı süreçten de o kadar güçlü bir biçimde çıkarız.

Panik yapacak bir durum yok ama daha iyi günlere ulaşmadan önce bizi, daha zor günler de bekliyor olabilir. İnsanlık bu savaşı öyle ya da böyle kazanacak ancak bunu ne kadar kısa sürede ve ne kadar az kayıpla atlatacağımız bizlerin, her bir birey olarak bizlerin elinde. Dayanışmayı bırakmayalım, tedbirleri uygulayalım.

ZAFER ÖZBAY / Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) Başkanı

Ukrayna zorlu bir süreçten geçiyor. İnsanlık tarihinin en büyük salgın vakalarından biri olan “koronavirüs salgını”, hepimizin hayatlarını derinden etkiliyor.

Birçoğumuz işlerini tamamen durdurmak zorunda kalırken, faaliyetlerini uzaktan yürütebilmek için çaba gösteren iş adamlarımız, bu zorlu süreci en az zararla atlatabilmek için mücadele veriyor.

Ukrayna İçişleri Bakanı’nın önceki gün söylediği gibi zararları, bugünleri atlattıktan sonra düşünmemiz gerekiyor.

Bugün ihtiyacımız olan sağlığımız ve güvenliğimiz.

Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) olarak, bu zor dönemde tasviyelerimiz;

– Her şeyden önce evlerde kalmaya, kişisel tecrit ve hijyen kurallarına riayet etmeye maksimum dikkat gösterelim.

– Büyükelçiliğimiz ve diğer diplomatik temsilciliklerimizin açıklamalarını, Ukrayna Sağlık Bakanlığı’nın duyurularını, kolluk kuvvetlerinin ve yerel bilimlerin olası uyarılarını yakından takip edelim.

– İş insanlarımız hukuk ve mali danışmanlarından, salgın süresince iş güvenliğini nasıl sağlayacakları, olağanüstü hal durumlarındaki veya mücbir sebeplerin geçerli olduğu dönemlerdeki, mali yükümlülüklerinin ve yasal haklarının neler olduğu konusunda detaylı bilgi almalı, salgın sonrası döneme yasal olarak da hazırlıklı olmalılar.

Alınan önlemlerin sonucunda, salgının Ukrayna’da büyümeden ve çok fazla insanı etkilemeden son bulacağını ümit ediyoruz.

Bugün, her şeyden önemlisi, umudumuzu ve yaşama direncimizi kaybetmememiz gerekiyor.

Yakında nice güzel günleri yaşamak üzere, TUSİB olarak herkese sağlık ve evlerinde sabır diliyoruz.

İSMET YÜKSEL / TURKSİD Uluslararası İş İnsanları Derneği Ukrayna Başkanı

İnsanlık, birçok felaketlerle karşı karşıya kalmış ama sonunda her zaman bir çıkış yolu bulmuştur. Bu yaşadığımız COVID-19 felaketinden de en az zararla kurtulmamız bizlerin elinde. Görünmeyen düşmanımızla mücadelede devletlerimizin almış olduğu kararları harfiyen yerine getirmeliyiz. Tedbir bizden, takdir Allah’tandır! Düşmanımıza galip gelmek için alınan tedbirlere ve hijyenik yaşama öncelikle kişisel olarak, sonra ailemizde ve iş ortamında uymak zorundayız. Uymayanları uyarmak zorundayız.

Bu günlerde kendimize ve çalışanlarımıza evden çalışabilme imkanı yaratıp, iş görüşmelerimizi, toplantılarımızı elektronik ortamda yapmalıyız. Mecbur olmadıkça evden dışarıya çıkmamalıyız. Evimizde kalarak , iş ortamı ve hayat yoğunluğunda yapmak isteyip de yapamadığımız şeylere zaman ayırabilir, ailemizle birlikte daha fazla vakit geçirmeyi fırsata çevirebiliriz.

Görünmez düşmanımızla yaptığımız savaşta elbette ekonomik olarak da çok zarar görebiliriz. Ancak sağlıktan daha önemli hiçbir şey olamaz! Zaman içinde ekonomik zararlarımızı telafi edebiliriz, yeter ki kendimizi ve yakınlarımızı koruyalım.

Bu savaştan da insanlık yine galip gelecek!

Bu mücadele bizim insanlığa olan borcumuzdur. Sabırla mücadelemize devam edelim.

Mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler bizi bekliyor!

AV. EVREN DAMYAN / EkoAvrasya Derneği Ukrayna Temsilcisi

Koronavirüs salgını ile mücadelede kişisel tedbirlerimizi almalı, sosyal mesafeyi korumalı ve zorunlu haller dışında evden çıkmamalıyız. Ukrayna’da ilan edilen tedbirlere uyum sağlamamız, riayet etmemiz gerekli. Bu tedbirlere ne kadar uyarsak, bu salgından o kadar hızlı bir şekilde kurtulabiliriz.

Bu zor günlerde devletimiz de her türlü acil durumda yanımızda olduğunu belirtmiştir.

Allah’ın izniyle tüm zorlukları aşacağız.

22.3.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.