Ukrayna’daki Azerbaycanlılar Ermenistan’ı protesto etti (FOTO, VIDEO)

Sonat KEREM / KIEV, (DHA) – Ukrayna’da yaşayan Azerbaycanlılar, Ermenistan’ı protesto etmek için Azerbaycan’ın Kiev Büyükelçiliği önünde gösteri düzenledi.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarını ve bu saldırılarda yaşanan can kayıplarını protesto etmek amacıyla 200’den fazla Azerbaycanlı, Azerbaycan’ın Kiev Büyükelçiliği önünde toplandı.

Ellerinde Azerbaycan, Türkiye ve Ukrayna bayrakları taşıyan Azerbaycanlılar, “Yaşasın Azerbaycan, yaşasın Ukrayna”, “Azerbaycan Türkiye” ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları attı.

Ukrayna ve Azerbaycan milli marşlarının okunmasının ardından, cephede hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Ermenistan’ın kınandığı konuşmalarda, Azerbaycan halkına “provokasyonlara kapılmama ve birlik, beraberlik” mesajları verildi. Konuşmacılar ayrıca Ukrayna ve Türkiye’ye Azerbaycan’a verilen desteklerden dolayı teşekkür etti.

Büyükelçi Ahundova: “Kardeş Türkiye’miz yanımızda”

Azerbaycan’ın Kiev Büyükelçisi Elmira Ahundova, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada, “200’den fazla kişi bugün toplandı. Onlar da Ermeni saldırganlığına karşı tepkilerini dile getirdiler. Gördüğünüz gibi, onların hepsi, Büyük Başkomutan İlham Aliyev’in çağrısıyla cepheye gitmeye, topraklarımız özgürleşinceye dek savaşmaya hazır” dedi.

“İmkan verilirse, 10 günde Karabağ özgürleşir” 

“Bu zor günlerde kardeş Türkiye’miz bizim yanımızdadır” diyen Azerbaycanlı Büyükelçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kardeş Türkiye’miz çok güzel beyanatlarda bulundu. Sevgili Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanımız da sağ olsun bize büyük destek veriyor. Bütün Türk resmi yetkililerin yanımızda olması bizi daha güçlü kılıyor. 30 yıldır bizim insanlarımız, çocuklarımız, kadınlarımız, sivillerimiz zarar görüyor. Bize imkan verilirse bir hafta, 10 gün içinde Karabağ’ı özgürleştiririz. Ben böyle olacağına inanıyorum. Bütün Azerbaycan halkı bunu istiyor.”

Ahundova, Ukrayna devletine de son gelişmelerden sonra Azerbaycan’a verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN.

19.7.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.