“Ukrayna’da yolsuzlukların üç kaynağı: Kamu işletmeleri, doğal kaynaklar, gümrük…”

Ukrayna’nın en büyük kanayan yaralarından biri olan yolsuzluklarla mücadele konusu gündemdeki yerini koruyor.

TSN ajansının haberine göre, Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, Ukrayna’da yolsuzlukların başlıca üç kaynağı olarak kamu işletmelerini, doğal kaynaklar üretimini ve gümrükleri gösterdi.

Yolsuzluklarla mücadelede yeni yöntemlere başvurulması gerektiğini belirten Lutsenko, “Yolsuzluk yapanlar sonsuza kadar yakalanabilir, ama asıl önemli olan yolsuzlukların kaynaklarını ortadan kaldırmak” dedi.

Ukrayna’da yolsuzlukların üç temel kaynağı olduğunu belirten Başsavcı, “Birincisi kamu sektörü. 3 bin 500 kamu işletmesinden yarısı kâr etmiyor. Ama bu, kamu işletmelerinin yönetimlerine kendi adamlarını getiren siyasi parti sahipleri için, hepsi altın yumurtluyor. Özelleştirmeler olmadan sistematik yolsuzlukları bitirmemiz mümkün değil” diye konuştu.

İkinci yolsuzluk kaynağının doğal kaynaklar üretimi olduğunu belirten Lutsenko, “14-17 yıl içinde kaç tane açık ihale yapıldığını biliyor musunuz? Sadece 43. Doğal gaz, petrol, kum, hepsi buna dahil. Neredeyse ücretsiz lisanslarla oligarşik gruplarını dolduran oligarkların kökleri işte burada” dedi.

Gümrüklerdeki kaçakçılığın da yolsuzlukların başlıca kaynaklarından biri olduğunu ve polislerin gümrük kapılarında beklemesinin yasal olmadığını belirten Lutsenko, “Başbakan Groysman ile kaçakçılığa karşı mücadele edilmesi konusunda hemfikriz. Ama nasıl mücadele edilmesi gerektiğiyle ilgili farklı fikirlerimiz var. Gümrük Kanunu’na göre, gümrüklerde yalnızca gümrük yetkilileri bulunabilir. Eğer içeride başka birileri varsa, yasalara göre hiçbir şey yapma yetkisine sahip değiller. Yani birilerini himaye temek için oradalar. Benim için bu kabul edilemez” dedi.

22.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.