Ukrayna’da yolsuzluk tablosu: “Avrupa’da ilk beşte”

Yols

Rapora göre Ukrayna, Avrupa’da halkın yarısından fazlasının yolsuzlukları en önemli sorun olarak gördüğü beş ülkeden biri.

Ukrayna halkının yüzde 56’sı yolsuzlukların ülkenin en ciddi kanayan yarası olduğunu düşünüyor. Bu oran Slovenya’da yüzde 59, Kosova’da yüzde 65, İspanya’da yüzde 66, Moldova’da yüzde 67.

Yolsuzluklar konusunda iktidara karşı güvensizliğin en yüksek olduğu ülke ise Ukrayna. Halkın yüzde 86’sı yolsuzlukların üzerine yeteri kadar gidilmediği görüşünde.

Araştırmaya göre, Avrupa’da en fazla Azerbaycan, Kırgızistan, Ukrayna ve Moldova’da yaşayanlar (yüzde 38-42) rüşvet vermek zorunda kalıyor.

Avrupa’da yolsuzluklara karşı en fazla esneklik gösterilen ülkeler Rusya ve Ukrayna. Bu konuda en hoşgörüsüz olanlar ise Fransızlar ve Portekizliler.

Diğer yandan Ukrayna’da 2013 yılından bu yana yolsuzluklar konusunda halkın hoşgörüsünün azaldığı görülüyor. Ukrayna halkının üçte biri rüşvet vermeye karşı olduğunu, yüzde 9’u yolsuzlukları ihbar etmeye hazır olduğunu söylüyor.

Araştırmada yer alan Ukraynalıların yüzde 51’si sağlık, yüzde 19’u sosyal yardımlar, yüzde 10’u ilk ve orta eğitim alanlarında, yüzde 10’u resmi evrakları alırken, yüzde 9’u trafikte, yüzde 9’u işsizlik ödeneği alırken, yüzde 6’sı yüksek eğitimde, yüzde 3’ü yargıda rüşvet verdiğini itiraf etti.

Ankete göre Ukrayna halkının yüzde 35’i, sıradan insanların yolsuzlukların önüne geçmek adına elinden hiçbir şey gelmeyeceğini düşünüyor. Anket katılımcılarının yüzde 29’u rüşvet vermemeyi, yüzde 9’u yolsuzlukları ihbar etmeyi, yüzde 6’sı “dürüst siyasilere oy vermeyi” bu sorunu önlemede çözüm olarak görüyor.

Transparency International’e göre, Ukrayna’da yolsuzlukların en yaygın olduğu alanlar şöyle sıralanıyor:

Devlet organları: %65

Parlamento: %56

Vergi organları: %62

Mahkemeler: %61

Cumhurbaşkanı ve başbakan: %60

Yerel yönetimler: %55

Polis: %54

İş dünyasının yöneticileri: %46

Dini liderler: 32

16.11.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.