Ukrayna’da yoksulluk tablosu: Halkın yüzde 25’i gıda harcamalarına para yetiştiremiyor

Ukrayna’da yapılan bir araştırma, halkın büyük çoğunluğunun gelirlerinin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğini ortaya koydu.

Devlet istatistik kurumu Gosstat’ın anketine göre, Ukrayna vatandaşlarının yüzde 60’ı, beklenmedik acil harcamalarını karşılayabilecek gelirden yoksun.

Ukraynalıların yüzde 52’si, ev dışında bir haftalık tatil masraflarını karşılama imkanı olmadığını söylüyor.

Anket katılımcılarının yüzde 30’u sağlık harcamalarına para yetiştiremediğini, yüzde 29’u otomobil satın alamadığını, yüzde 14’ü bilgisayarı olmadığını belirtti.

Ankete göre Ukraynalıların yüzde 25’inin geliri gıda harcamalarının tamamına yetmiyor. En temel gıda harcamalarını karşılayamayanların oranı ankete yüzde 9 olarak yansıdı.

Segodnya gazetesinin aktardığı sonuçlara göre, anket katılımcılarının yüzde 26’sı her beş yılda bir kış ayları için yeni kıyafet alamadığını, yüzde 12’si çocuklarının giyim ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi.

Ankete göre Ukraynalıların yüzde 10’unun yaşadıkları konutlar normal şartlarda barınmaya müsait değil. Ukrayna halkının yüzde 5’inin konutlarında kişi başı en fazla 5 metrekare alan düşüyor.

 

8.5.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.