Ukrayna’da yoksulluk tablosu: Halkın geliri gıdaya bile yetmiyor

yoksulluk

“Komsomolskaya Pravda v Ukraine” gazetesinin haberine göre, “Ekonomik Tartışma Grubu” adlı sivil toplum örgütü, Ukrayna’daki ortalama gıda sepeti maliyetini hesapladı. Buna göre ülkede bugün bir kişinin, en temel gıda ürünlerinden oluşan sepeti doldurması, yani başka bir deyişle “hayatta kalabilmesi” için ayda en az 1300 grivna harcaması gerekiyor.

Diğer yandan Ukrayna devletinin, gıda, zorunlu harcamalar, giyim kuşam, sosyal yaşam ve tatil harcamalarının tamamını göz önünde bulundurarak belirlediği yoksulluk sınırı 1176, asgari ücret ise 1218 grivna (yaklaşık 50 dolar).

Ukrayna’da yoksulluk sınırı, asgari ücret ve asgari emeklilik maaşı son üç yıldır değişmezken, gıda ürünlerinin fiyatları sadece son bir yılda yaklaşık 1,5 kat arttı.

Ukrayna’da ayçiçek yağına bir yılda yüzde 100, meyveye yüzde 97, yumurtaya yüzde 81, alkolsüz içeceklere yüzde 81, ekmeğe yüzde 75, hububat ürünlerine yüzde 71, balık etine yüzde 71 zam geldi.

Ukrayna’da resmi verilere göre 2014 yılı itibarıyla halkın yüzde 20’si yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Ancak Birleşmiş Milletler’in standartlarına göre ise, Ukrayna’da nüfusun yüzde 80’inden fazlası yoksulluk sınırının altında hayat mücadelesi veriyor.

13.07.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.