Ukrayna’da yerli üreticiyi koruma hamlesi: Yeni yasa hangi ürünleri kapsıyor?

Ukrayna’da kısa süre önce Devlet Başkanı Zelenskiy’nin imzaladığı yasa, kamu alımlarında bazı makine imalat sanayi ürünlerinin parçalarının bir kısmının yerli üretim olması şartı getiriyor. Bu önlemin daha çok Türkiye, Belarus, Çin gibi ülkelere yönelik alındığı belirtiliyor.

Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in 12 Ocakta imzaladığı yasa, 200 bin grivnanın üzerindeki kamu alımlarında bazı ürünler için kısmen yerli üretim şartı getiriyor.

Buna göre, satılan ürünün bedelinin yüzde 10’unu oluşturan parçalarının ilk sene (2022) yüzde 10’unun yerli üretim olması gerekiyor. Bu oranın her yıl yüzde 5 artırılarak 2028’de yüzde 40’a çıkarılması öngörülüyor. Yasa 2032’e kadar geçerli olacak.

Ukrayna medyasında çıkan bazı yorumlarda, bu kuralın nasıl uygulanacağı konusunda belirsizliklerin olduğu, bunun yolsuzluklarda artışa yol açabileceği şüphesi dile getiriliyor.

Yasa kapsamına alınan ürünler arasında transformatörler, jeneratörler, toplu taşıma ve diğer ulaşım araçları, lokomotifler, helikopterler ve uçaklar da bulunuyor.

Bu kural, AB’den gelen tepkiler üzerine yapılan değişikliklik uyarınca, AB ülkeleri ve DTÖ Kamu Alımları Anlaşmasına dahil olan ülkeler için ise uygulanmayacak.

Ancak Türkiye ile Ukrayna arasında bu anlaşma bulunmadığı için Türk mallarını kapsayacak.

Kamu alımları için geçerli olacak yasanın, özel şirketlerin alımlarında uygulanacağına dair ise bir madde yer almıyor.

Bunun daha çok Türkiye, Belarus, Çin gibi, ürünlerinin rekabet gücü yüksek ülkelere karşı alınan bir önlem olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Yeni yasayla yerli üreticinin desteklenmesi ve ülkeye daha fazla yatırım çekilmesi amaçlanıyor.

Ukrayna medyasında yer alan bazı değerlendirmelerde, yasayla aynı zamanda Batılı üreticilerin de desteklendiği yorumu yapılıyor.

Yasanın Ukraynaca metni ve kapsadığı tüm ürünler için: YASA.

21.1.2022

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.