Ukrayna’da yeni Türk yatırımı: Güriş’ten rüzgar enerjisi santrali

Türk şirketlerinin Ukrayna’da alternatif enerji alanındaki yatırımları sürüyor. GÜRİŞ Holding, Kosova’nın İlk rüzgar enerji santralinin ardından ikinci yurt dışı yatırımını Ukrayna’nın Odesa/Ovidiopol bölgesinde yaptı.

Bu haber 05 Mart 2019 - 15:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin önde gelen enerji yatırımcılarından GÜRİŞ Holding, yenilenebilir enerjiye dayalı yurt dışı yatırımlarını sürdürüyor.

Yurt dışında 4 ay önce faaliyete geçirdiği Kosova’nın ilk rüzgar enerji santrali olan 32.4 MW gücündeki “Kitka”dan sonra yine yüzde 100 GÜRİŞ yatırımı olan Ukrayna’nın Odesa/Ovidiopol bölgesindeki 30 MW gücündeki “OVID” adlı rüzgar enerjisi yatırımını tamamladı.

GÜRİŞ’in Ukrayna’daki ilk yatırımı olan OVID Rüzgar Enerji Santrali, yılda toplam 118 milyon kWs elektrik üretecek ve 32 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak. Santralde 9 adet, kule yüksekliği 131.4 m ve kanat çapı 137 m olan GE 3.6 – 137 türbinler üretim yapacak.

Ovid RES’in elektrik satış anlaşması (power purchase agreement) State Enterprise ‘Energorynok’ ile 2 Ağustos 2018’de imzalandı. Anlaşmaya göre Energorynok 31 Aralık 2029 tarihine kadar elektrik alımını garanti etti.

GÜRİŞ Türkiye’de 7 adet JES, 8 adet RES ve 6 adet HES ile elektrik üretimi yapıyor. (Dünya gazetesi)

5.3.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.