Ukrayna’da yeni teklif: Çifte vatandaşlığa hapis cezası

Ukrayna’da Macaristan ile yaşanan diplomatik kriz sonrası, çifte vatandaşlığı olan kişilere karşı ağır cezaların uygulanması konusu yeniden gündeme geldi.

Unian ajanının bildirdiğine göre, Ukrayna Güvenlik Servisi Başkan Yardımcısı Viktor Kononenko, ülkenin batısındaki Zakarpatya bölgesinde Ukrayna vatandaşlarına Macaristan vatandaşlığı verilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Çifte vatandaşık bizde yasak, ancak bunun için adli ceza öngörülmüyor. Bunun adli ceza olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. Zakarpatya’da ayrılıkçı hareketlerin ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne kasteden suçların olmaması için konuyu takip ediyoruz” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu konuyu çok dikkatli şekilde düşünmeliyiz. Ülkemizde Macar ve Romen kökenli birçok kişinin çifte vatanaşlığı bulunuyor. Eğer herkes için adli ceza getirirsek, hepsi suçlu hale mi gelecek? Fakat saldırgan ülke olan Rusya ve gizlice Rusya vatandaşlığına geçilmesi konusunda kesinlikle bu ihtimali değerlendirmeye hazırım. Ama daha önce çifte vatandaşlık alan herkesi suçlamak en iyi seçenek değil” diye konuştu.

Ukrayna’nın Macaristan sınırındaki Zakarpatya bölgesinde, Macaristan vatandaşlığına geçen ve Macaristan bayrağının önünde bağlılık yemin eden Ukraynalıların görüntülerinin ortaya çkımasının ardından iki ülke arasında yeni bir diplomatik kriz patlak verdi. Bunun üzerine Ukrayna, Zakapatya’ya bağlı Beregovo ilçesindeki Macaristan Konsolosunu sınır dışı etme kararı aldı.

6.10.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.