Ukrayna’da yeni önlem paketi: Krizle boğuşan KOBİ’lere can simidi

Ukrayna’da hükümet karantina önlemleri nedeniyle büyük zarara uğrayan KOBİ’lere yönelik yeni destek programlarını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu ve Merkez Bankası’nın küçük ölçekli işletmelere kredi desteği sağlamaya yönelik iki program üzerinde çalıştığı bildirildi.

Daha önceden hazırlanan ve mevcut kredilerin yeniden finansmanını içeren pogramın karantina şartlarına göre düzenlendiği, ayrıca yeni bir destek programıyla ilgili çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Her iki programın da işletmelerin maaş ödemelerini sürdürmelerine, işsizliği en düşük seviyeye indirmeye ve karantina sonrası ekonominin hızlı toparlanmasını sağlamaya yönelik olduğu belirtildi.

Yeni iş kuran girişimcileri ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacıyla farklı bir program üzerinde çalışıldığı, KOBİ’lere devlet desteğinin kısa süre içerisinde başlatılmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Nihai olarak onaylanmayan programların içeriğiyle ilgili henüz daha fazla ayrıntı paylaşılmadı.

Ukrayna’da karantina döneminde işletmelerin üçte birinin faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldıkları, işletmelerin yüzde 50’sine yakınının ise yüzde 60’tan fazla ciro kaybına uğradıkları veya tamamen kapandıkları belirtilmişti.

9.4.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.