Ukrayna’da yeni kural: Evliliklerde mal rejimi değişiyor

Bu haber 21 Temmuz 2016 - 7:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

bosanma

Ubr.ua’nın haberine göre, Ukrayna’da Yüksek Mahkeme, boşanan çiftlerin, kendi kaynakları ile sahip oldukları kişisel mülklerini eski eşleri ile paylaşmak zorunda olmadıklarına hükmetti.

Boşanan eşlerden birinin profesyonel faaliyetlerinde kullandığı mülklerin de, boşanma sonrası bedel tespiti yapılarak o kişinin mülkiyetinde kalması kararlaştırıldı. Bu durumda da mülklerin, çiftler tarafından ortak olarak mı, yoksa eşlerden birinin kişisel kaynakları ile mi edinildiği incelenecek.

Ukrayna’da ayrıca, pasaportlarda yer alan “boşandı” ibaresinin de kaldırılmasına karar verildi.

Boşanmak kolaylaşabilir

Bu arada Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’ın kısa süre önce yaptığı “Boşanmak yasaklanmalı” açıklamasının aksine, ülkede boşanma prosedürlerinin basitleştirilmesi gündemde.

112.ua’nın haberine göre, Ukrayna Adalet Bakanı Pavel Petrenko, boşanma prosedürlerinin basitleştirilmesini öngören düzenlemenin önümüzdeki sonbahar döneminde yapılabileceğini söyledi.

Eşlerin karşılıklı olarak karar aldıkları, reşit olmayan çocukların ve mal paylaşımı ile ilgili sorunların bulunmadığı durumlarda boşanma işlemlerinin daha basit hale gelmesi gerektiğini belirten Bakan, “Sovyetler Birliği döneminden kalan bürokratik prosedürleri kaldırmayı planlıyoruz” dedi.

21.7.2016

BAŞBAKAN ÖNERDİ: “BOŞANMAK YASAKLANMALI, ÇÜNKÜ…”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.