Ukrayna’da yabancılar ne zaman tarım arazisi satın alabilecek?

Ukrayna’da tartışmalı tarım arazileri satışı yasasıyla ilgili son açıklama: Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Timofey Milovanov, yabancı ülke vatandaşlarına tarım arazileri satışının serbest bırakılması beklenen tarihi açıkladı.

Ukrinform ajansının bildirdiğine göre, tarım arazilerinin satışına 2020 yılının Ekim ayında başlanmasının beklendiğini belirten Milovanov, “Bu tarihten altı ay, bir yıl sonra bir sonraki adıma geçileceğini düşünüyorum. Çiftçiler sistemin nasıl işlediğini anlayıp, ikna olacaklar ve yabancılara da tarım arazisi satmak isteyecekler” dedi.

Dünyada tarıma en elverişli toprak olarak bilinen “kara toprak”ların önemli bölümüne sahip olan Ukrayna’da, uzun süredir gündemde olan yasa tasarısının onaylanmasıyla tarım arazilerinin satışının önü açılmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, yabancılara tarım arazilerinin satışının serbest bırakılması konusuna referandum ile karar verileceğini duyurmuştu.

Kabul edilen yasa tasarısında, yabancıların miras yoluyla tarım arazilerine sahip olabilecekleri, ancak bir yıl içinde bu toprakları elden çıkarmak zorunda oldukları belirtiliyor.

Diğer bir maddede ise, yabancı ülke vatandaşlarının 2024 yılına kadar devletten veya şahıslardan tarım arazisi satın alma haklarının bulunmadığı kaydediliyor.

Tasarı yasalaşırsa, ortakları arasında yabancılar olan, en az üç yıldır Ukrayna’da faaliyet gösteren ve tarım arazisi kiralayan yabancılar, bu arazileri satın alabilecek. Böylece, ülkedeki yabancı tekellerin Ukrayna’nın topraklarının sahibi olmalarının önü açılıyor.

Kısa süre önce başkent Kiev’de tasarıya karşı çıkan çiftçilerin protestosu sırasında göstericilerle polis arasında çatışma yaşanmıştı.

26.12.2019

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.