Ukrayna’da yabancılar için yeni yasa yolda: İşte istenilen cezalar…

Ukrayna’da bulunan Türk vatandaşlarını da ilgilendiren önemli haber: Ukrayna’da devlet, Göçmen Yasası’nı ihlal eden yabancılara ve işverenlerine karşı cezaları ağırlaştırmaya hazırlanıyor.

Ubr.ua’nın haberine göre, Bakanlar Kurulu tarafından Parlamento’ya sunulan yasa tasarısında, Ukrayna’da yasa dışı bulunan yabancı ülke vatandaşları için öngörülen cezaların artırılması teklif ediliyor.

Yasa tasarısında teklif edilen yasal değişiklikler şöyle:

-Denetleme yapan güvenlik güçlerine mukavemet gösteren göçmenler için bin 700 grivna para cezası. Aynı ihlalin tekrarlanmsı halinde 2 bin 550 grivna para cezası.

-Sınır kontol noktalarında kuralları ihlal eden kişiler için para cezasının 170 grivnadan bin 700 grivnaya yükseltilmesi. Aynı ihlal tekrarlanırsa 3 bin 400 grivna para cezası.

-Ukrayna’da yasa dışı bulunan yabancı ülke vatandaşları için öngörülen para cezası 3 bin 400 grivnadan 5 bin 100 grivnaya yükseltiliyor.

-Eğer yabancı ülke vatandaşlarının Ukrayna topraklarında yasa dışı olarak bulunduğu, ülkeyi terk ettikleri sırada sınır kontrol kapılarında anlaşılırsa, bu cezanın miktarı 6 bin 800 grivnaya yükselecek.

-Yasa dışı göçmenleri çalıştıran Ukraynalı şirketlerin yanı sıra, evlerini kaçak göçmenlere açan sıradan Ukrayna vatandaşları da cezaya tabi tutulacak. Evlerinde kaçak göçmenleri barındıran Ukraynalılar ve akrabaları için 5 bin 100 grivna para cezası öngörülüyor.

-Ülkede yasal bulunma süresi dolan yabancı öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumları da para cezasına çarptırılacak.

-Ülkede yasal bulunma süresi dolan yabancılar hakkında devlet organlarına zamanında bildirimde bulunmayan işletmeler 5 bin 400 grivna tutarında para cezasına çarptırılacka.

-Kaçak göçmenlere konut veya ulaşım aracı tesis eden şirketler için 10 bin 200 grivna para cezası uygulanacak.

Ukrayna’da 2017 yılında Göçmen Yasası’nı ihlal eden 26 bin 400 yabancı ülke vatandaşı idari cezaya çarptırıldı. Bu sayı 2016 yılına göre yüzde 30 fazla.

9.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.