Ukrayna’da yabancı öğrencilerin ekonomiye katkısı: 3 milyar dolar

Ukrayna’daki yabancı üniversite öğrencilerinin ülke ekonomisine toplam 3 milyar dolardan fazla katkı sağladıkları açıklandı.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, yabancı öğrencilerin Ukrayna ekonomisi için önemli bir gelir kaynağı olduğu belirtildi.

Bir yabancı öğrencinin ülkede yılda ortalama 6 ila 8 bin dolar arasında harcama yaptığı aktarılan açıklamada, 2020 başı itibarıyla Ukrayna’da 158 farklı ülkeden 80 bin 500 yabancı öğrencinin eğitim gördüğü hatırlatıldı.

Yabancı öğrencilerin eğitim süreleri boyunca ülke ekonomisine toplam 3 milyar dolardan fazla katkı sağladıkları belirtildi.

Uluslararası Eğitim Merkezinin verilerine göre, 2019’da Ukrayna’daki yabancı öğrencilerin eğitim, konaklama ve diğer ihtiyaçları için yaptıkları toplam harcamalar 570 milyon doların üzerinde kaydedildi.

Yabancı öğrencilerin Ukrayna’da eğitim için en fazla tıp fakültelerini tercih ettikleri, tıp öğrencilerinin yıllık ortalama kişi başı masraflarının 8 bin dolar olduğu belirtildi.

Ukrayna’da en fazla yabancı öğrencinin eğitim gördüğü üniversitenin ise Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi olduğu bilgisi verildi.

Ukrayna’da kaç Türk öğrenci eğitim görüyor?

18.11.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.