Ukrayna’da vergi affı kapıda: Kimler yararlanacak, faizler ne kadar olacak?

“Ukrayna’da 2021 yılında vergi affı uygulamasına gidilmesi gündemde.” Bu açıklama Ukrayna Parlamentosu Finans, Vergi ve Gümrük Komitesi Başkanı Danilo Getmantsev’den geldi.

Bu haber 07 Temmuz 2020 - 8:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Liga.net’in sorularını yanıtlayan Halkın Hizmetkarı Partisi Milletvekili Danilo Getmantsev, Ukrayna’da 2021 yılında vergi affı çıkabileceğini söyledi.

Devlet Başkanlığı Ofisi ile Bakanlar Kurulu’nun konuyu IMF ile görüştüğünü belirten milletvekili, “Vergi affının konsepti onaylandı. Yasa tasarısının Devlet Başkanı tarafından parlamentoya sunulmasını bekliyoruz” dedi.

Getmantsev, vergi affının, vergi ödenmeden sahip olunan gelirlerin, mülklerin ve varlıkların, “kaynağı gösterilmeden” beyan edilmesine imkan tanıyacağını belirtti.

Vergi affından yararlanan kişilerin, “vergi kaçakçılığı” maddesinin öngördüğü cezalardan muaf tutulacağını aktaran milletvekili, vergi affının yolsuzluk ve rüşvet suçu işleyen kişiler için geçerli olmayacağını ifade etti.

Ukraynalı milletvekili, Endonezya ve Arjantin’de kısa süre önce uygulanan vergi affı modellerini örnek aldıklarını da ekledi.

Vergi affının yürürlüğe girmesi halinde, gerçek kişiler, vergisini ödemedikleri gelir, mülk ve varlıklarını, kendi belirledikleri fiyatları gösterek beyan edebilecek ve indirimli faiz oranlarından yararlanabilecek.

Getmantsev’in aktardığına göre, vergi affında uygulanması planlanan faiz oranları ise şöyle belirlendi:

Banka hesaplarında bulunan nakit para için: %5
Yurt dışındaki nakit para ve varlıklar için: %9
Ukrayna’da bulunan nakit paralar için: %18
Devlet tahvili satın almak isteyenler için: %2,5

7.7.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.