Ukrayna’da Türklerin kuracağı OSB için imzalar atıldı (FOTO, VIDEO)

Türkiye’den yatırımcıların ilgisinin giderek arttığı Ukrayna’da Türk şirketlerinin ağırlıkta olacağı ilk organize sanayi bölgesi için arsa teslim protokolü imzalandı. Mariupol’de kurulacak Organize Sanayi Bölgesi’nde hangi şirketler yer alacak, ne kadar yatırım yapılacak?

Ukrayna’nın Mariupol kentinde inşa edilecek olan ve Türk şirketlerinin ağırlıkta olacağı Azov Aqua İnvest Organize Sanayi Bölgesi için arsa teslim protokolü imzalandı.

Mariupol Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada, anlaşma kapsamında bölgeye 250 milyon grivna (yaklaşık 9 milyon dolar) tutarında yatırım ve 600 kişilik istihdam sağlanmasının öngörüldüğü belirtildi.

Uzun yıllardır bu proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden iş insanı ve EkoAvrasya Derneği Ukrayna Başkanı İsmail Hacıoğlu, “En sonunda bürokrasiyi aştık. Türkiye’den gelen yatırımcı heyet ile birlikte bugün tapu teslim imzalarına ilişkin protokolü imzaladık. Ukrayna ve Türkiye halkına hayırlı olsun” dedi.

Mariupol Belediye Başkan Yardımcısı Sergiy Orlov, imza töreninde yaptığı konuşmada, yedi bölümden oluşması öngörülen organize sanayi bölgesinde asansör, metal yapı ve otomotiv yedek parça üretim tesislerinin de yer almasının planlandığını aktardı.

Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyçenko ise bölgede iş dünyası için güvenli ve şeffaf şartlar sağlamak istediklerinin altını çizerek, “Altyapı projelerine ağırlık veriyoruz. İş dünyamızı geliştirerek, kentimizi de kalkındıracağız” diye konuştu.

11 fabrika ve bir ticaret merkezinden oluşacak olan Azov Aqua İnvest Organize Sanayi Bölgesi’nin arazilerinin Ukrayna devleti tarafından ücretsiz tahsis edildiği ve altyapı inşasını da devletin üstlendiği belirtildi.

OSB’nin ilk kısmında yer alması planlanan fabrikalar şöyle:

ALPTU İNVEST LTD. Asansör ve yedek parçaları üretimi. Toplam yatırım miktarı 1,200,000 USD.

MAGNETO LOGİSTİK TERMİNAL LTD. Paketleme Depolama ve Liman İşletmeciliği. Toplam yatırım miktarı 10,000,000 USD.

MAR-TURK İNVEST LTD. İnşaat sarf malzemeleri imalatı. Toplam yatırım miktarı 850,000 USD.

EVRO FALKON UKRAIN LTD . Otomobil servis ekipmanları ve yedek parca üretimi. Toplam yatırım miktarı 1,200,000 USD.

EMPİREY-BUD LTD. Otomatik kapı ve panjur sistemleri imalatı. Toplam yatırım miktarı 700,000 USD.

EGE LTD. Tekstil ürünleri imalatı. Toplam yatırım miktarı 2,000,000 USD.

1.9.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.