Ukrayna’da Türk ve Azerbaycanlı iş adamlarından Nevruz kutlaması (FOTO)

Ukrayna’daki Türk ve Azerbaycanlı iş adamları baharın gelişini müjdeleyen Nevruz’u Kiev’de düzenlenen ortak bir etkinlikle kutladı.

Kiev Intercontinental Otel’de düzenlenen Nevruz kutlamasına Azerbaycan Ukrayna Büyükelçisi Azer Hudiyev ve Türkiye Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak da katıldı.

Programın açılışında konuşma yapan Azerbaycan Ukrayna Sanayici ve İşadamları Birliği (ATU) Başkanı ve Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Yönetim Kurulu üyesi Ali Aliyev, Nevruz’un Azerbaycan için önemine dikkat çekti ve Azerbaycan-Ukrayna ekonomik ilişkileri hakkında kısa bir sunum yaptı. Daha sonra söz alan Azerbaycan Ukrayna Büyükelçisi Azer Hudiyev, Türkiye, Ukrayna ve Azerbaycan arasındaki üçlü ilişkilerin her geçen gün güçlendiğinin altını çizdi. Büyükelçi Hudiyev, TUİD’e ve Ukrayna Türk iş dünyasına, Azerbaycan Ukrayna Sanayici ve İşadamları Birliği’nin kurulması ve yapılanması sürecindeki desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Türkiye Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak, Ukrayna ekonomisinin son durumu hakkında bilgi verirken, Ukrayna’daki Türk ve Azerbaycanlı iş insanları arasındaki yakın ilişkilerden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Koçak, Ukrayna’da ilerleyen dönemde daha çok Türk yatırımı beklediklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan ise, bir yıl önce aynı salonda dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın, Ukrayna’daki işadamları derneğiyle iki ülke büyükelçilerinin huzurunda karşılıklı üyelik protokolü imzaladıklarını hatırlatarak başladığı konuşmasında bugün ise Nevruz Bayramı gibi önemli bir günü kutlamak için tekrar bir araya geldiklerini söyledi. Pehlivan, TUİD’in, birkaç gün önce yurt dışındaki en başarılı Türk işadamları derneği olarak seçildiğini böylece iki bayramı bir arada kutladıklarını söyledi. TUİD Başkanı, Azerbaycan ve Türkiye’nin Ukrayna’daki iş toplulukları ile ilişkilerinin daha da derinleşeceğinden emin olduklarını belirtti.

Etkinliğe Almanya Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Lier, Çin İşadamları Derneği Başkanı Ruslan Ostupenko ile Amerika Ukrayna İş Konseyi Başkanı Morgan Williams da katıldı.

Nevruz Bayramı kutlaması verilen resepsiyonla sona erdi.

14.3.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.