Ukrayna’da Türk girişimciden taksi yatırım ortaklığı: 1 yılda 100 araçlık filo

Ukrayna, Türk girişimciler, yatırımcılar için önemli fırsatlar sunmaya devam ediyor. Son dönemde ülkede çok popüler olan alanlardan biri de taksi işletmeciliği. İş insanı Mehmet KazımTemel, Temel Company adında kurduğu yatırım ortaklığıyla bir yılda 100 araçlık filoya ulaşmayı başardı. Araç kiralama, VIP ulaşım ve servis hizmetleri de sunan şirketin hedefi ise araç sayısını önce 250, sonra 500’e çıkarmak. Temel, kurdukları iş modelini ve sundukları yatırım fırsatlarını anlattı:

Bu haber 04 Eylül 2021 - 9:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Samsun’un Bafra ilçesi doğumluyum. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunuyum. Üniversite eğitiminin ardından İstanbul’a taşınarak ticaretle uğraştım. 2016 yılından bu yana Ukrayna’da yaşıyorum.

Ukrayna’da iş hayatınız nasıl başladı?

Ukrayna’ya ilk geldiğimde ben de çoğu kişi gibi bir kafe sahibi olmak istedim. Şota Rustaveli Caddesi’nde “Cool People” adında bir kafe açtık. Daha sonra devrettik.

Taksi işletmeciliğine girme fikri nasıl doğdu? 

Salgın başlamadan önce birkaç arabamız vardı ve şoför arkadaşlarımız Uber, Bolt uygulamaları üzerinden çalışıyordu. Geçen sene koronavirüs salgınında ticaret durduğu zaman, kısıtlamalara rağmen taksiler çalışıyordu, en azından maliyetini karşılıyordu, zarar etmiyordu. Biz de bundan yola çıkarak farklı bir iş modeli geliştirmeye karar verdik. İnsanlara Ukrayna’da yatırım fırsatı sağlama fikri doğdu.

Kurduğunuz iş modelinden bahseder misiniz? 

Oluşturduğumuz yatırım ortaklığı kapsamında, yatırımcılar, 2016 ve üzeri model olan araçları bizden satın alabiliyor ve biz onlar adına taksileri işletiyoruz. Kasko, sigorta, GPRS, kayıt ve tüm diğer masraflar da fiyata dahil oluyor. Araçlar Uber ve Bolt gibi uygulamalar üzerinden çalışıyor ve her ay araç sahiplerine düzenli olarak ödeme yapılıyor. Yatırımcılara iki senelik anlaşmanın sonunda, önceden belirlenen rakamı ödemeyi taahhüt ediyoruz. İki senenin sonunda, belirli bir ek ödeme karşılığında araç modellerini yükseltme (örneğin 2016 yerine 2018 model araca geçme) ya da farklı seçeneklerin değerlendirilmesi üzerinde anlaşmaya varıyoruz.

Araç sahiplerimizin çoğu Türkiye’de yaşıyor. Dolar kurunun Türkiye’de artması nedeniyle, bu çok cazip bir yatırım fırsatı olarak görülüyor. Türkiye dışında Ukrayna ve diğer ülkelerden de yatırımcılarımız var.

Şu anda 100’e yakın aracımız var. Çoğu tek tip, Hyundai Sonata model. Son aylarda aldığımız tüm araçlar 2016 model ve üzeri, çoğu yeni kasa araçlar.

Araç sahiplerine düzenli olarak bilgilendirme yapıyoruz, araçların fotoğrafları dahil tüm bilgilerini haftalık rapor olarak gönderiyoruz. İnternet sitemiz de yakında aktif hale gelecek. Sisteme kendi kullanıcı kodu ile giren bir araç sahibi tüm kendi bilgilerine anında ulaşabilecek. Hangi tarihte ne kadar ödendiği, kaç kilometre yol gidildiği, hangi bakımların yapıldığı, hepsini kendi hesaplarında görebilecekler. Kimse “Parayı gönderdik ama bizim arabamız ne durumda?” diye düşünmeyecek. Arabanın bakım masraflarına, şoför değişimine kadar tüm ayrıntılara anında ulaşabilecekler. Şeffaflık bizim için çok önemli.

Bu gerçekten ciddi organizasyon gerektiren bir iş, ekip çalışması. Tüm araçlarımız GPS’li, takip ediliyor. Şoförler şehir dışına çıkacakları zaman bilgi veriyor, araçlar uzaktan kilitlenebiliyor. Tüm şoförlerimizle sözleşme yapıyoruz, her türlü işlemimiz, ödememiz yasal olarak yapılıyor.

Bu yatırıma girmek isteyen birinin hangi adımları atması gerekiyor?

İlk önce bizimle iletişime geçmeleri gerekiyor. Araç satış işleminin ardından sözleşme imzalıyoruz. Bir hafta içinde arabanın tüm bakımları ve gerekli prosedürler tamamlanıyor, şoförü buluyoruz. Sözleşme başlatıldıktan sonra da her ay araç sahiplerine aynı miktarda ödeme yapıyoruz. Her ay günü geldiğinde en geç saat 12.00’a kadar ödemelerimizi mutlaka yapıyoruz.

Talep ederlerse isteyenlerin oturum izinlerini de almalarında yardımcı oluyoruz ve araçları resmi olarak kendi üzerlerine almalarını sağlıyoruz. Bunu tercih etmeyenler de oluyor, bazı arabalar şirketin üzerine kaydettiriliyor.

Tabii ki bizim sistemimiz güven odaklı. Dünyanın neresinde olursa olsun bir yerde uzun süreli yaşamak ve ticaret yapmak istiyorsanız öncelikle güven sağlamanız gerekiyor. Amacımız bunu sağlamak ve geçen süre içinde bunu sağladığımızı düşünüyorum.

Başka sunduğunuz hizmetler var mı? Hedefleriniz neler? 

Taksicilik dışında araç kiralama, VIP ulaşım hizmetleri sunuyoruz. Araçların üzerinde dijital reklamlara da yakında başlamayı planlıyoruz. Ayrıca araç alım satımı, oto yıkama ve bakım hizmetlerimiz de bulunuyor.

Önceliğimiz dijital reklamları başlatmak. Birçok ülkede olduğu gibi araçların üzerine dijital reklamlar yerleştireceğiz, reklam departmanımız faaliyete başlayacak.

1 ay içinde Hyunda yetkili servisi açacağız. 100’e yakın aracımızın hepsi Hyundai marka; Elantra, Accent, Sonata model.

Kurumsal araç kiralama hizmeti de sunuyoruz. Bu alanda da önemli ihtiyaç var.

Hedefimiz araç sayısını 2022 yılında 250’ye, daha sonra 500’e kadar çıkarmak. Şu anda sadece Kiev’de hizmet veriyoruz.

Taksi işletmeciliği sektöründe bugün Ukrayna’da nasıl bir potansiyel var?

Ukrayna son dönemde çok ciddi bir gelişim içerisinde. Altı ay önceki Kiev ile bugünkü Kiev aynı değil. Sürekli yeni kafeler, restoranlar açılıyor. Kumarhanelerin faaliyete girmesi, turizmin gelişmesi bu alanda da potansiyeli artırdı. Otel konaklama fiyatlarında önemli artış oldu. Özellikle Arap ülkelerinden gelen turist sayısı çok arttı. Taksi ulaşım fiyatları da artıyor. Sistemli olarak yapılırsa taksi işletmeciliğinden bugün burada para kazanmamak mümkün değil.

http://www.temelcompanytc.com

https://www.instagram.com/temelcompany

5.9.2021

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.