Ukrayna’da Türk Akımı yorumları: “Kiev tepki vermekte geç kaldı”

Bu haber 12 Ekim 2016 - 8:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

takim

Ukrayna basınında çıkan haberlerde, ülkenin devlet doğalgaz şirketi Naftogaz’ın Başkanı Andrey Kobalev’in daha önce yaptığı “Türk Akımı Ukrayna için riskler taşıyor, ama yüzde 90 blöf” açıklaması gündeme getirildi.

Naftagoz’ın eski yöneticisi, Küresel Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler Merkezi Enerji Programları Müdürü Valentin Zemlyanskiy, NewsOne kanalında katıldığı yayında, Türk Akımı’nın iki hat olarak devreye girmesi halinde, Ukrayna’nın yılda 30-31 milyar metreküp doğalgaz transiti imkanından yoksun kalacağına, ülkenin transit gelirlerinin yaklaşık 1 milyar dolar düşeceğine ve bunun Ukrayna için çok ciddi bir kayıp olduğuna dikkat çekti.

Kiev’in Türk Akımı’na tepki göstermekte geç kaldığını savunan uzman, “Henüz Türk Akımı’na yönelik Ukrayna’dan hiçbir resmi şikayette bulunulmadı” dedi.

Ukraynalı enerji uzmanı Tamara Kovenı ise, “Türk Akımı’nın tek bir hattının tamamlanması en iyi ihtimal. Gazprom için paralel olarak hem Türk Akımı hem de Kuzey Akım-2 projelerini finanse etmek zor olacak” yorumunu yaptı.

Türk Akımı’nın tek hat olarak devreye girmesinin Ukrayna için kritik önem taşımadığını belirten uzman, iki hattın da açılması halinde ise ülkenin yılda 32 milyar metreküplük doğalgaz transitinden mahrum kalacağına ve bunun ülke için ciddi kayıp anlamına geleceğine işaret etti.

11.10.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.