Ukrayna’da tur operatörleri ve acenteler için yeni kural: Mali yükümlülükleri artıyor

Ukrayna’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın hazırladığı yeni tasarı, tur operatörlerinin ve acentelerin mali yükümlülüklerinin artırılmasını öngörüyor.

İnterfaks ajansının haberine göre, Ukrayna’da tur operatörü açabilmek için sahip olunması gereken asgari ödenmiş sermaye miktarının 20 bin euro’dan 50 bin euro’ya, turizm acenteleri için ise bu rakamın 2 bin euro’dan 10 bin euro’ya yükseltilmesi teklif ediliyor.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı açıklamasına göre, Ukrayna’da 2017 yılı başı itibarıyla 2 bin 581 şirket tur operatörlüğü lisansı sahibiyken, 2023 şirket asgari ödenmiş sermaye şartını yerine getirmedi veya ödeme gücü olmayan bankalardan garanti aldı.

Tasarıda ayrıca, olası aksaklıklar karşısında turistlerin mağdur olmaması için şirketlerin banka garantisi veya sigorta sözleşmesi ile garanti sunmaları yükümlülüğüne işaret ediliyor.

Bu rakamın tur operatörleri için, bir önceki yılın tur paketi satışlarının en az yüzde 5’i, acenteler için ise yıllık komisyonlarının yüzde 5’i olarak belirlenmesi teklif ediliyor.

17.1.2018

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.