Ukrayna’da tüketici fiyatları yeniden artışta: Hangi ürün ne kadar pahalandı?

Ukrayna’da tüketici fiyatları üç aylık aradan sonra yeniden artışa geçti. Eylülde en fazla pahalanan ve ucuzlayan ürünler hangileri?

Devlet İstatistik Servisinin verilerine göre, Ukrayna’da tüketici fiyatları eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttı. Sene başından bu yana TÜFE’de artış yüzde 1,7 seviyesinde kaydedildi.

Gıda ürünleri ağustosta yüzde 1,5 ucuzladı. Fiyatları en fazla azalan ürünler sebze (yüzde 13,5) ve meyve (yüzde 8,4) oldu.

Eylülde ise gıda ürünlerinin fiyatlarında aylık bazda yüzde 0,7 düşüş kaydedildi. Geçen ay en fazla meyve (yüzde 8,9) ve sebze (yüzde 7) ucuzlarken, yumurta yüzde 7,3 pahalandı.

Ukrayna’da eylül ayında alkollü içecekler ve tütün mamullerinde yüzde 0,6, hazır giyim ve ayakkabıda yüzde 7,9 fiyat artışı yaşandı.

Konut fiyatları ile hanelerin kullandığı su, elektrik enerjisi, doğal gaz ve diğer yakıtların fiyatlarında ise ortalama fiyat artışı yüzde 3,6 oldu. Bu dönemde doğal gaza yüzde 18,4 zam geldi.

Ev eşyaları ve beyaz eşya yüzde 0,2, sağlık hizmetleri yüzde 0,4, ulaşım yüzde 0,5 pahalanırken; telekomünikasyon, turizm ve kültür hizmetleri yüzde 0,6, eğitim yüzde 11, restoran ve otel hizmetleri yüzde 0,7 ucuzladı.

Ukrayna’da 2020’nin ikinci çeyreğinde halkın reel gelirlerinin yüzde 7,3 azaldığı açıklanmıştı. Böylece ülkede reel gelirlerde 2016’dan sonra ilk defa düşüş kaydedildi.

10.10.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.