Ukrayna’da trafikte yeni kurallar yolda, para ve hapis cezaları artıyor

Ukrayna’da artan kazalar sonrası trafikte yeni düzenlemeler için düğmeye basıldı. Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler için para ve hapis cezaları ağırlaştırılıyor.

Segodnya gazetesinin haberine göre, İçişleri Bakanlığı’nın sunduğu ve Bakanlar Kurulunun onayladığı tasarı, Ukrayna’da şehir içi yollarda otomobiller için bugün saatte 60 kilometre olan hız sınırının 50 kilometreye düşürülmesini öngörüyor.

Ülkede yeni yıldan sonra verilen ehliyetler artık iki yıl süreliğine geçerli olacak. Yeni sürücüler, iki yıllık “deneme süresi” boyunca saatte 70 kilometre hız sınınırı geçemeyecek. İki yıl içinde iki idari ihlalden fazla yapmayan sürücülerin ehliyetlerinin süreleri uzatılacak. Aksi takdirde sürücülerin yeniden ehliyet sınavına girmeleri gerekecek.

Trafik cezaları artıyor

Ukrayna’da yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesi sonrası, hız sınırını aşan sürücüler 510 ila 3 bin 400 grivna arasında para cezasına çarptırılacak.

Ehliyetine el konmasına rağmen trafiğe çıkan sürücüler için bu ceza 20 bin 400 grivnaya, aynı ihlalin tekrarlanması halinde 40 bin 800 grivnaya kadar çıkacak.

Trafik kazası yaptıktan sonra olay yerinden kaçak sürücülerin ehliyetlerine altı ay süreliğine el konulabilecek.

Yaralanmalara yol açan trafik kazalarına sebep olan sürücüler üç yıl, ölümlü kazalara neden olan sürücüler yedi ila 12 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecek.

Trafikte korkunç bilanço

Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede sene başından bu yana 117 bin trafik kazası kayıtlara geçerken, 19 bin kazada yaralananlar oldu.

Ülkede sadece son iki yıl içinde 5 bin 500’den fazla kişi trafik kazalarında can verdi, 57 bini aşkın kişi yaralandı.

Ukrayna’da trafik kazalarının sebeplerinin başında alkollü araç kullanmak geliyor.

29.11.2017

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.