Ukrayna’da TİKA’ya hayırseverlik ödülü

tika

Ukrayna’da sosyal sorunların çözümüne katkıda bulunulması, toplumun hayırseverlik konusunda bilgilendirilmesi ile yardım ve gönüllülük esaslı faaliyetlerin teşviki amaçlarıyla düzenlenen “Hayırsever Ukrayna” adlı yarışmanın beşincisi düzenlendi. 2016 yılında Ukrayna’da bu alanda en etkin projeleri hayata geçiren kurum ve kişilerin ödüllendirildiği yarışmada “Sosyal Alanda, Yurtdışından Yardım” kategorisinde aday gösterilen TİKA Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi, üçüncülük ödülüne layık görüldü. Bu kategoride Çin, Almanya, Polonya ve ABD gibi birçok ülke aday gösterilmişti.

Büyük, orta ve küçük işletmeler, LTD şirketler tarafından sağlanan hayırseverlik faaliyetleri, toplu gönüllülük, Ukrayna çapında ve bölgesel düzeyde gerçekleştirilen faaliyetler, sosyal alanlarda (sağlık, eğitim ve bilim, sanat, kültür vb.) projeler, sivil savunma, medya, STK’lar tarafından yürütülen hayırseverlik faaliyetleri gibi çok sayıda kategoriyi içeren yarışma Ukrayna Cumhurbaşkanı eşi Marina Poroşenko’nun himayesinde organize edildi.

Açılış konuşmasını yapan Poroşenko, “Ukrayna halkına karşı duyduğunuz ilgi ve güveniniz için teşekkür ederim. Yaptığınız hayırseverlik faaliyetleri, Ukrayna’nın geleceğine yapılan yatırımlar niteliğindedir” dedi.

Ukrayna’nın üst düzey bürokrat, siyasetçi ve milletvekillerinin katıldığı toplantıda ayrıca, Ukrayna’daki Müslüman, Yahudi ve Hıristiyanların dini kuruluşlarının liderleri de söz alarak hayırseverliğin dinler üstü ve insanları birleştiren bir unsur olduğunu vurguladılar.

Eski Ukrayna Cumhurbaşkanının eşi Katerina Yuşçenko, “Ukrayna 3000” isimli Uluslararası Hayırsever Vakıf Gözetim Kurulu Başkanı ve önde gelen Ukraynalı sanatçı, yazar ve medya temsilcilerin de dinlendiği yarışmada, alanında ilk üçe kalarak Polonya Caritas Vakfı ve Amerika Ukrayna Kadınlar Birliği ile yarışan TİKA’ya ödülünü ise Ukrayna’nın Avrupa ve Kuzey Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı İvanna Klimpuş –Tsinzade sundu.

TİKA Ukrayna’ya yönelik olarak, 1997 yılında açılan Kırım Program Koordinasyon Ofisi ve 2013 yılı itibariyla Kiev’de faaliyete giren merkez ofis mahiyetindeki Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi aracılığıyla, 40 milyon ABD doları bütçeyle 300’den fazla proje hayata geçirdi.

Ukrayna’daki soydaş ve akraba toplulukların (Kırım Tatarları, Gagavuzlar ve Ahıska Türkleri) sosyal ve ekonomik hayata entegrasyonları başta olmak üzere ülke genelinde gerçekleştiriken ve 2011 senesinde başlatılan “Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzey Stratejik Konsey“düzeyindeki ilişkilerle daha da ivme kazanan projelere yönelik Ukrayna kamuoyunda oluşan olumlu tepki dikkat çekiyor.

31.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.