Ukrayna’da ticari mülk sahiplerine kira indirimi zorunluluğu

Ukrayna’da iş dünyasının karantina dönemi için taleplerinden biri dikkate alındı ve ticari mülk sahiplerine kira indirme zorunluluğu getirildi.

Bu haber 17 Nisan 2020 - 7:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna parlamentosunda kabul edilen yasa, ticari amaçla kullanılan mülklerin sahiplerinin, kiracılarının talep etmesi halinde karantina son bulana kadar kiralarda indirime gitmesini zorunlu hale getiriyor.

Yasaya göre ticari mülkleri kiralayanlar, karantina önlemlerinin başladığı 12 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kira indirimi talebinde bulunabilecek.

Bu haktan, ticari faaliyet yürüttüğü mülkleri karantina önlemleri nedeniyle kullanamayan işletmeler yararlanabilecek.

Restoran, kafe, alışveriş ve eğlence merkezi, spor salonu ve kültür merkezleri gibi yerlerin faaliyetleri karantina önlemleri nedeniyle yasaklanmıştı.

Karantina döneminde faaliyeterine izin verilen gıda marketlerinin, eczanelerin, bankaların ve listede yer alan diğer işletmelerin ise kira indirimi hakkından yararlanamayacağı belirtiliyor.

Ubr.ua’nın ayrıntılarını aktardığı yasaya göre, bu haktan yararlanabilen kiracılar için karantina döneminde kira bedeli, mülk veya arazi sahibinin bu sürede ödemekle yükümlü olduğu arazi masrafları, emlak vergisi ve kamu hizmetleri ödemelerinin toplam tutarından yüksek olamayacak.

Mülk sahipleri ile kiracıların indirim oranını yeni sözleşme yaparak belirlemeleri gerekecek.

17.4.2020

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.