Ukrayna’da temmuzda otomobil satışlarında rekor: En çok hangi markalar satıldı?

Ukrayna’da salgın döneminde otomotiv sektöründe canlanma sürüyor. Temmuzda satışlar yeni otomobillerde yıllık bazda yüzde 10,2, ikinci el piyasasında yüzde 43 arttı. En çok hangi markalar satıldı? Satışlardaki rekor artışın nedenleri neler?

Bu haber 17 Ağustos 2020 - 7:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Minfin sitesinin aktardığı verilere göre, Ukrayna’da geçen temmuz ayında yaklaşık 9 bin adet yeni otomobil satıldı. Bu rakam bir önceki aya göre yüzde 15, 2019 Temmuz’una göre yüzde 10,2 fazla.

Böylece, salgın şartlarına ve ekonomide içinden geçilen zor döneme rağmen, temmuz ayında otomobil satışları sene başından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Temmuzda satışların en fazla arttığı markalar Volkswagen (yüzde 280), Nissan (yüzde 51), Ravon (yüzde 62), Renault (yüzde 44) ve Audi (yüzde 48) oldu. KIA’nın satışlarında yüzde 35 düşüş kaydedildi. En fazla satılan iki marka ise Renault (yüzde 18,5) ve Toyota (yüzde 14,3).

Ukravtoprom’un verilerine göre, ikinci el otomobil piyasasında ise temmuz ayında 34 bin 300 otomobilin ön kayıt işlemi yapıldı. Bu göstergede de aylık yüzde 17, yıllık yüzde 43 artış oldu.

İkinci en piyasasında temmuzda en fazla satılan otomobiller şöyle:

Volkswagen (5600),
Ford (3400)
Skoda ( 2800)
Renault (2700)
Nissan (1900)

2020’nin ilk yedi ayında Ukrayna’ya ithal edilen ikinci el otomobil sayısı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 173 bine yükseldi.

Otomobil satışlarındaki büyük artışın nedenleri neler?

Birçok kişinin, karantinanın en sıkı uygulandığı nisan-mayıs döneminde otomobil satın alma planlarını ertelemesi, satışlarda temmuzda yaşanan rekor artışın başlıca nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Haziran ayında işletmelerin işbaşı yaptığına, maaşların yeniden ödenmeye başlandığına dikkat çekiliyor.

Dolar kurundaki artışın da, birikimlerini dövizde tutan potansiyel müşterilerin, fiyatların grivna bazında değişmediği dönemde otomobil satın alımına yönlmesinin sebeplerinden biri olduğu belirtiliyor.

Birçok otomobil galerisinin temmuzda çeşitli indirim kampanyaları yapması ve iki aylık aradan sonrası otomobil ithalatının yeniden başlatılması da nedenler arasında gösteriliyor

17.8.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.