Ukrayna’da tartışma yaratan yasa: Artık rızasız her cinsel ilişki “tecavüz”

İsveç’in ardından Ukrayna’da da tecavüz tanımını değiştiren yasa yürürlüğe girdi. Artık evliliklerde bile rızasız her cinsel ilişki, herhangi bir tehdit ya da şiddet içermese bile tecevüz olarak kabul edilecek.

Ukrayna’da yeni yürürlüğe giren yasayla, tarafların rızası olmadan yapılan her türlü cinsel ilişki artık tecavüz sayılacak. Bir cinsel ilişkinin tecavüz olarak kabul edilmesi için “tehdit ya da şiddet unsuru” içermesi gerekmeyecek.

Yeni yasa uyarınca, girilen her cinsel ilişkinin ardından, taraflardan biri ilişkiye onay vermediği yönünde dilekçe yazarak suç duyurusunda bulunabilecek.

Ukrayna’da daha önce ise mağdur kişinin tecavüze uğramış olarak kabul edilmesi için, şiddet gördüğünün, tehdit edildiğinin ya da çaresiz durumunun kötüye kullanıldığının tespit edilmesi zorunluluğu bulunuyordu.

Aynı yasa geçen temmuz ayında İsveç’te kabul edilmişti.

Yasa Ukrayna’da tartışmaları da beraberinde getirdi. Sosyal medyaya yansıyan yorumlara göre, kimileri yasayı çok katı ve uygulanması güç bulurken, kimileri ise kişisel hak ve özgürlükler adına olumlu bir adım olarak değerlendiriyor.

Özellikle Ukrayna’da yolsuzlukların yaygınlığı ve güvenlik güçleri ile yargıya güvenin az oluşu, yasanın uygulanabilirliği konusunda ciddi şüphelere yol açıyor.

Bazı uzmanlar, evliliklerde rıza gösterilmeden yapılan cinsel ilişkilerin “evlilik vazifesi” değil, “tecavüz” olarak tanımlanmasının doğru olduğu fikrinde.

Diğer bir merak uyandıran konu ise, yasanın nasıl uygulanacağı. Taraflardan birinin “Rızam olmadan benimle cinsel ilişkiye girildi” şeklinde şikayette bulunması halinde, şiddet ve tehdit unsurunun bulunmaması halinde, bunun kanıtlanmasının bir hayli güç olacağı görüşü hakim.

15.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.