Ukrayna’da tarım arazilerinin satışına izin çıktı: Yeni yasa neler getiriyor?

Ukrayna’da Türklerin de dâhil olduğu çok sayıda yabancı yatırımcının merakla beklediği tarım arazileri yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi.

Ukrayna’da tarım arazilerinin satışının serbest bırakılmasını öngören yasa tasarısı, parlamentoda dün sekiz saat süren ikinci oturumda kabul edildi. Tasarı, ülkede tarım arazilerinin satışına yönelik uygulanan moratoryumun 2021 yılının ikinci yarısından itibaren kaldırılmasını öngörüyor.

Yasa uyarınca, ülkede 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ilk üç sene içinde bir kişi en fazla 100 hektar arazi sahibi olabilecek. 2021-2024 yılları arasında sadece gerçek kişiler tarım arazilerini satın alabilecek, bankalar dışındaki tüzel kişiler ise 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren bu hakkı elde edecek. Şirketlerin satın alacağı arazilerin büyüklüğü 10 bin hektarı geçemeyecek. Hazinenin mülkiyetindeki araziler ilk iki yıl satılamayacak. Ülke sınırlarına 50 kilometreden yakın mesafede bulunan arazilerin satışı da yapılamayacak.

Yabancı ülke vatandaşları ve Ukrayna’da kayıtlı olmayan yabancı şirketler için tarım arazilerinin satış yasağı devam edecek. Ancak bu konuyla ilgili ileride referanduma gidilebileceği ve yabancıların da arazi satın almalarının önünün açılabileceği belirtiliyor.

Ukrayna’da bugün tarım arazilerinin satışı yasak. IMF’nin, Kiev’e yeni kredi sağlamak için öne sürdüğü en önemli şartlardan biri tarım arazilerinin satışına yönelik moratoryumun kaldırılmasıydı.

ZELENSKİY: IMF KREDİ VERMEZSE İFLAS EDEBİLİRİZ

Önceki gün halka seslenen Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, milletvekillerine bu yasa lehine oy kullanmaları çağrısı yapmıştı. IMF kredisinin ülkesi için hayati önem taşıdığını vurgulayan Ukraynalı lider, “Ukrayna, koronavirüs nedeniyle bir kavşakta ve önümüzde iki yol var. Birincisi, hayati önemdeki iki yasayı kabul etmek. Bunun ardından uluslararası partnerlerimizden en az 10 milyar dolar kredi alacağız. İkincisi, bu yasaların reddedilmesi. Bu durumda ise ekonomimiz düşüşe geçebilir ve hatta ‘default’ tehdidi ortaya çıkabilir” ifadelerinde bulunmuştu.

Dünyada tarıma en elverişli toprak olarak bilinen “kara toprak”ların yüzde 30’undan fazlasına sahip olan Ukrayna, tarım arazilerinin satışının yasak olduğu altı ülkeden biriydi.

Yasanın orijinali için tıklayın.

31.3.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.