Sovyet simgelerine veda: Heykeller müzeye kaldırılıyor

lenin1

Kısa süre önce komünizm ve Nazi simgelerini yasaklayan Ukrayna hükümeti, ülkeyi Sovyetler Birliği simgelerinden tamamen arındırmak için geniş çaplı bir kampanya başlatma hazırlığında.

Ukrayna Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkedeki Lenin heykellerinin, orak çekiçlerin ve tüm diğer Sovyetler Birliği simgelerinin toplatılarak, “totalitarizm müzesi” adı altında kurulacak bir müzeye kaldırılması gündemde.

Ukrayna Kültür Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Vyaçeslav Kirilenko konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Parlamentoda kabul edilen ve komünizmin doğrudan terörist bir rejim ilan edildiği komünizm karşıtı yasa paketleri çerçevesinde, bu kanlı tarihi dönemi yansıtan ‘totalitarizm müzesi’ kurulması gerekiyor” dedi.

lenin2Ukrayna’nın Sovyetler Birliği çatısı altında bulunduğu 1917-1991 dönemini “komünist işgal dönemi” olarak nitelendiren Ukraynalı Bakan, “Komünist önderlerin yasalar gereği sökülmesi gereken heykelleri müzeye kaldırılmalı” diye konuştu.

Ukrayna’da son dönemde milliyetçi eğilimlerin ayyuka çıktığı olaylar sırasında ülke genelinde çok sayıda Lenin heykeli yerle bir edildi. Komünist Parti yandaşları, bazı heykellerin başında nöbet tutmaya başladı.

22.04.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.