Ukrayna’da sıkıyönetime veda: Uzatılacak mı?

Ukrayna’da Rusya ile yaşanan gerginlik sonrası bazı bölgelerde ilan edilen sıkıyönetimin süresi bugün doluyor.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, Kerç Boğazı’nda Rusya’nın Ukrayna gemilerine ateş açması üzerine ülkede 60 gün süreliğine sıkıyönetim (savaş hali) ilan edilmesini önermişti. Devlet Başkanı Petro Poroşenko, bu sürenin 30 güne indirilmesini teklif ederek, kararnameyi parlamentoya sunmuş, parlamento da kararı onaylamıştı.

Sıkıyönetim sadece Zaporoje, Lugansk, Donetsk, Vinnitsa, Nikolayev, Odessa, Summı, Harkov, Çernigov, Herson illerinde ve Karadeniz ve Azak Denizi karasularında uygulanıyordu.

30 günlük sıkıyönetim bugün (26 Aralık) saat 14.00 itibarıyla son buluyor. Sıkıyönetimin sonlandırılması için ayrıca bir parlamento kararı gerekmiyor.

Uzatılabilir mi?

Devlet Başkanı Petro Poroşenko, sıkıyönetimin sadece 30 günlüğüne ilan edildiğini, uzatılmayacağını defalarca açıkladı. Sıkıyönetimin uzatılması için Poroşenko’nun yeniden öneride bulunması, parlamentonun da onaylaması gerekiyor. Ukrayna Parlamentosu yılbaşı ve Noel nedeniyle 22 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında tatil.

Ülke halkının çoğunun sıkıyönetime karşı olduğunu hatırlatan uzmanlar, yeni bir gelişme olmaması halinde, devlet başkanlığı seçim kampanyası öncesi Poroşenko’nun sıkıyönetimi uzatma girişiminde bulunmayacağını tahmin ediyor.

UKRAYNA’DA SIKIYÖNETİM İLANI NE ANLAMA GELİYOR?

26.12.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.