Ukrayna’yı karıştıran yolsuzluk iddiaları: Poroşenko devreye girdi

Ukrayna’da yaklaşan devlet başkanlığı seçimleri öncesi, savunma alanında yapılan kamu alımlarıyla ilgili büyük çaplı yolsuzluk iddiaları gündemde. Devletin en üst kademesinin de adının karıştığı iddialar sonrası muhalefetten istifa çağrısı geldi. Devlet Başkanı Petro Poroşenko, iddiaların araştırılması talimatı verdi.

Ukrayna’da “Naşi Groşi” adlı programda, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Oleg Gadkovskiy’nin oğlu İgor Gladkovskiy’nin ve arkadaşlarının, Rusya’dan naylon şirketler aracılığıyla kaçak yolla getirilen askeri mühimmatları Ukrayna’da 2-4 kat daha pahalı fiyata sattıkları iddiası gündeme getirildi.

Programda, savunma alanında yapılan 250 milyon grivnalık (9,2 milyon dolar) kamu alımlarıyla ilgili yolsuzluklara, daha önce Devlet Başkanı Poroşenko’nun iş ortağı olan Oleg Gladkovskiy’nin de karıştığı iddia edildi.

Eski Başbakan ve Vatan Partisi lideri Yuliya Timoşenko Poroşenko, bunun üzerine “vatan hainliği”iyle suçladığı Poroşenko’nun görevden alınması talebiyle parlamentoda soruşturma önergesi sunmaya hazırlandıklarını açıkladı.

İddiaların araştırılması talimatı veren Poroşenko ise, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Oleg Gadkovskiy’nin geçici olarak görevden uzaklaştırılması kararını desteklediğini açıkladı.

İddiaların hedefindeki Gladkovskiy ise programı hazırlayan gazetecilere dava açmaya hazırlandığını duyurdu.

TİMOŞENKO’DAN POROŞENKO’YA: “RUSYA İLE KAÇAK SİLAH TİCARETİ YAPIYOR, VATAN HAİNİ”

26.2.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.