Ukrayna’da salgında geçim sıkıntısı büyüdü: Demir yolu ve ArcelorMIttal işçileri grev hazırlığında

Ukrayna Demir Yolları çalışanları, düşük maaşları ve salgın sırasında kötüleşen çalışma koşullarını protesto etmek için greve gitme kararı aldı. Ülkenin en büyük maden ve metalürji işletmesi ArcelorMittal’da da işçiler grev hazırlığında. 

İnterfaks-Ukraina’nın bildirdiğine göre Ukrayna Demir Yolları çalışanları, düşük maaşları ve salgın sırasında kötüleşen çalışma koşullarını protesto etmek için büyük çaplı bir greve hazırlanıyor.

Demir yolu işçilerinin bağlı olduğu sendikadan yapılan açıklamada, grevden elde edilecek sonuçlara göre yeni bir greve gidilip gidilmeyeceğine karar verileceği belirtildi.

Protestoсuların lideri Aleksander Skiba ise “2019-2020’de toplu iş sözleşmesi şartlarının aksine maaşlarımızda artış olmadı” açıklamasını yaptı.

Krivoy Rog Madencilik ve ArcelorMittal Krivoy Rog ‘daki işçiler de ücretlerinde yüzde 30 artış talebiyle grev hazırlığında.

Ukrayna Bağımsız Madenciler Sendikası Başkanı Mihail Volınets Facebook’ta yaptığı paylaşımda, işletme yönetiminin taleplerle ilgili müzakere masasına oturmaması halinde protestoların artacağı uyarısı yaptı.

Volınets, sendika üyelerinin ana talebinin maaşların Avrupa seviyesine yükselmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi olduğunu ifade etti.

Bir sendika lideri ise İnterfaks Ukraina’ya yaptığı açıklamada, “Baharın gelmesiyle birlikte protestolar şiddetlenecek. Ücretler düşük. İşverenler yasalara uymuyor. Öncelikleri kâr ve artı kâr. Fiyatların ve enflasyonun artmasıyla insanlar kaçınılmaz olarak protestolara daha fazla katılacak” dedi.

25.3.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.