Ukrayna’da sahte koronavirüs aşısı alarmı

Sonat KEREM / KİEV, (DHA) – Ukrayna’da koronavirüs (Covid-19) aşısı adı altında tehlikeli ilaçların dağıtımının yapıldığının ortaya çıkması üzerine soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Ukrayna resmi haber ajansı Ukrinform’un bildirdiğine göre, Ukrayna Güvenlik Servisi’nden (SBU) yapılan açıklamada, Pfizer-BioNTech aşısı adı altında usulsüz olarak ülkeye getirilen bazı tehlikeli ilaçların depolandığının ve dağıtımının yapıldığının belirlendiği ifade edildi.

Konuya ilişkin soruşturma başlatıldığı aktarılan haberde, bu maddelerin sağlık kuruluşlarında veya başka yerlerde kullanımıyla ilgili denetimlerde bulunulduğu belirtildi.

“DEVLET YETKİLİLERİ KAÇAK AŞI YAPTIRIYOR” İDDİASI

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, bazı üst düzey devlet yetkililerinin ve iş insanlarının ülkeye kaçak yoldan sokulan Pfizer-BioNTech aşılarını gizlice yaptırdıkları iddialarının araştırılması için SBU’ya ve güvenlik güçlerine talimat verdi.

İsrail’den yasa dışı olarak Ukrayna’ya getirilen Pfizer-BioNTech aşılarının özel bir klinikte kullanıldığı öne sürülürken, İsrail Sağlık Bakanlığı ise bu iddiayı yalanladı.

UKRAYNA 8 MİLYON DOZ AŞI BEKLİYOR

Ukrayna Sağlık Bakanı Maksim Stepanov, Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’nın (COVAX) Ukrayna’nın başvurusunu onayladığını, mart ayından itibaren haziran sonuna kadar Ukrayna’ya 8 milyon doz aşının gönderilmesinin öngörüldüğünü açıkladı.

9.1.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.