Ukrayna’da Rusya karşıtı yeni yasaklar: Evrim teorisi ve çocuk kitabı da “sakıncalı” bulundu

Ukrayna, “Rusya propagandası” yaptıkları gerekçesiyle aralarında bilimsel ve edebi yayınların da olduğu kitapları yasaklamaya devam ediyor.

Bu haber 18 Mart 2019 - 7:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Devlet Televizyon ve Radyo Kurumundan yapılan açıklamaya göre, Rusya’da basılan 23 kitabın daha Ukrayna’ya girişine ve ülkede satışına yasak getirildi.

Strana.ua’nın haberine göre, ünlü şair Anna Ahmatova’nın eserlerinin ilköğretim öğrencilerine uyarlandığı “Anna Ahmatova’dan ne öğrenebilirim?” adlı kitap da yasaklanan yayınlar arasında.

Bu kitabın yasaklanma gerekçesi, 1917 Sosyalist Ekim Devrimi’nden “Rusya tarihinin en önemli olaylarından biri” olarak bahsetmesi. Kitapta komünist önder Lenin’in portrelerinin ve kızıl bayrakların resmedilmesi de yasağın gerekçeleri arasında gösterildi.

Ukrayna devleti ayrıca, “İnsanın evrimi hakkında efsaneler” adlı kitabı da yasakladı. Bu yasak kararının ise, “yazarın antropolojik yöntemleri anlatırken, Rusya silahlı kuvvetlerinin deneyimlerine atıfta bulunması” nedeniyle alındığı açıklandı.

Rus sosyal paylaşım sitelerine erişimin engellendiği, medyada Rus dilindeki yayınların sınırlandığı Ukrayna’da, Dostoyevski, Tolstoy gibi Rus yazarlarının eserleri de okul müfredatlarından çıkarılmıştı.

18.3.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.