Ukrayna’da Ramazan ve Kurban bayramlarına “resmi statü”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ramazan ve Kurban bayramlarını “resmi bayram” ilan etmeye hazırlandığı duyurdu.

Bu haber 18 Mayıs 2020 - 16:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Kırım Tatarlarının sürgününün 76’ncı yıl dönümü nedeniyle Kırım Tatarlarının temsilcileriyle bir araya gelen Zelenski, Ramazan ve Kurban bayramlarına ‘resmi bayram’ statüsü verilmesini öngören kararnameyi önümüzdeki günlerde imzalamaya hazırlandığını duyurdu.

Zelenskiy, Kiev’e yakında büyük bir cami inşa edilmesinin planlandığını ve Kırım Tatarlarının cami projesini kendisine sunmasını beklediklerini de açıkladı.

“KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ KORKUNÇ BİR TRAJEDİ”

1944 yılında yaşanan Kırım Tatar sürgünüyle ilgili mesaj veren Zelenski, “Sürgünün, Kırım Tatar halkının yaşadığı en korkunç trajedilerden biri olduğunu biliyoruz. Yüz binlerce Kırım Tatar ailesi kendi vatanlarından sürgün edildi. Hayatını kaybedenleri ebediyen hatırlayacağız” ifadelerinde bulundu.

KIRIM TATARLARI İÇİN 500 KONUT İNŞA EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 3 Şubat’ta Kiev’de yaptığı görüşmede, Kırım’dan göç etmek zorunda kalan aileler için Ukrayna’nın Herson kentinde 500 konut inşa edilmesine ilişkin mutabakat sağlandığını hatırlatan Zelenski, arazi tahsisi ve konutların inşası konusundaki çalışmaların sorunsuz şekilde devam ettiğini vurguladı.

18.5.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.