Ukrayna’da “Putin’in yakın dostu” Medvedçuk hakkında soruşturma açıldı, Moskova tepkili

Ukrayna’da Rusya lideri Vladimir Putin’in “yakın dostu” olarak bilinen muhalif siyasetçi Viktor Medvedçuk hakkında “vatan hainliği” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Moskova’dan tepki gecikmedi.

RBC ajansının bildirdiğine göre, Ukrayna Başsavcılığı, “Muhalefet Platformu: Yaşam İçin” adlı muhalif partinin lideri olan Viktor Medvedçuk hakkında, yaptığı bir konuşma nedeniyle “vatan hainliği ve ayrılıkçılık” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Medvedçuk, partisinin kongresinde yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde yaşanan krizi sonlandırmak için, Ukrayna’nın bünyesinde “Özerk Donbass Bölgesi” kurulması gerektiğini söylemişti.

Medvedçuk kimdir?

2012 yılından bu yana Rusya yanlısı “Ukrainskiy Vıbor” adlı sivil toplum örgütünün liderliğini yapan Medvedçuk, Ukrayna’da “Putin’in yakın dostu” olarak tanınıyor. Putin’in, Medvedçuk’un kızının vaftiz babası olduğu biliniyor.

Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı milislerle Kiev yönetimi arasındaki esir değişimine aracılık eden Medvedçuk’un, Moskova ile Kiev arasındaki gizli görüşmelerde aracı olduğu iddia ediliyor.

Rusya’nın Ukrayna’da “iktidarı değiştirme” planlarında Medvedçuk’un başrolde olduğu da iddialar arasında.

Medvedçuk, 2014 yılında Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının ardından, Ukrayna’nın devrik Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in finansörleri arasında olduğu iddiasıyla ABD’nin yaptırım listesine de dahil edilmişti.

Bazı analistler, “Putin’in yakını” olarak bilinen Medvedeçuk’a yönelik soruşturmanın, yaklaşan seçimler öncesi siyasi bir adım olduğu görüşünde.

Moskova’dan tepki: “Siyasi baskı”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmirit Peskov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dava açıldı mı, yoksa ön adımlar mı atılıyor, belli değil. Telaşla verilen bir bilgi. Ama eğer bu yapılırsa, yeni bir siyasi baskı anlamına gelir” dedi.

6.2.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.