Ukrayna’da perakendeciler isyanda: “Bir ayda ciro kaybımız yüzde 40’ı bulur”

Ukrayna’da salgını geriletmek için bugünden itibaren başlayan hafta sonu kısıtlamaları, yılbaşı sezonu öncesi satışları büyük darbe alması beklenen perakendecilerin tepkisine neden oldu.

Ukrayna Alışveriş Merkezleri Konseyi, “hafta sonu karantinası” nedeniyle AVM’lerdeki kiracıların kaybının 12-15 milyar grivnayı bulabileceğini, mağazaların cirolarının yüzde 30-40 azalabileceğini öngördü.

Ukrayna medyasına konuşan  Budhouse şirketi yetkilisi Maksim Gavryuşin, “Hafta sonu yasakları bir ay sürerse AVM kiracıları 12-15 milyar grivna ciro kaybına uğrar. Ülke genelinde ise perakende ticaret yüzde 30-40 daralma yaşayabilir. Yılın en önemli sezonu sekteye uğrayacak” dedi.

Hafta sonu yasaklarının salgında gerilemeye yol açmayacağını tahmin eden Gavryuşin, “Virüsün en fazla yayıldığı yerler faaliyette olmaya devam edecek, ayrıca virüs hafta içi dinlenmiyor” diye konuştu.

Sektör temsilcileri, en fazla gelir elde ettikleri sezonda hafta sonu kepenk kapatmak zorunda kalmaları nedeniyle şirketlerin bir sonraki sezonda da sıkıntı yaşayabileceklerine dikkat çekiyor.

Yasakların ekonomide zincirleme etki yaratabileceği, AVM’lerdeki kira gelirlerinden mahrum kalacak olan emlak yatırımcılarının da yeni projelerini ertelemek zorunda kalabilecekleri belirtiliyor.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı ise salgının bu hızla yayılmaya devam etmesi halinde yakında sağlık kuruluşlarının kapasitesinin tamamen dolabileceğine işaret ederek kısıtlayıcı önlemlerin zorunluluk olduğunu vurguluyor.

14.11.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.