Ukrayna’da para transferinde yeni kural: 5 bin grivnanın üzerine kimlik doğrulama şartı

Ukrayna’da kara para aklamayla mücadele kapsamında vatandaşların banka işlemleri de mercek altına alınmaya başlanıyor. Önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek olan düzenleme, 5 bin grivnanın üzerindeki para transferlerine de sınırlama getiriyor.

Bu haber 24 Nisan 2020 - 7:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Apostrophe.ua sitesinin haberine göre, Ukrayna’nın AB ile ortaklık anlaşmasından doğan yükümlülükleri kapsamında kabul edilen ve 28 Nisanda yürürlüğe girecek olan yasal düzenlemeyle, 5 bin givnanın üzerindeki para transferleri de kontrol altına alınacak.

Banka kasalarında ve postanelerde 5 bin grivnanın üzerinde para transferi yapmak isteyen kişilerin kimlik göstermeleri, bankamatiklerde ise banka kartlarıyla kimliklerini doğrulamaları gerekecek.

Örneğin, kimlik bilgileri olmaksızın başka birinin kartına 5 bin grivnanın üzerinde para yatırılması veya bu miktardan fazla para transferi yapılması mümkün olmayacak.

Bankaların dışındaki kuruluşlarda veya bankamatiklerde ise elektronik kimlik veya elektronik imza (BankID, MobileID) yöntemleriyle kimlik doğrulama işlemi yapılması gerekecek.

Aynı işlemler, 30 bin grivnanın üzerindeki mal ve hizmet ödemeleri ile kredi borcu ödemeleri için de geçerli olacak.

Vergi borcu veya kamu hizmetleri faturalarından doğan borç ödemelerinde ise bu kural aranmayacak.

24.4.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.