Ukrayna’da organize sanayi hamlesi: Yatırımcılara devlet teşvikleri yolda

Ukrayna, ekonomiye daha fazla yatırım çekmek için devlet teşvikleriyle organize sanayi modeline geçmeye hazırlanıyor. Sanayi parklarının geliştirilmesini öngören yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi.

Bu haber 08 Eylül 2021 - 7:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna medyasında yer alan habere göre, parlamentoda kabul edilen yeni yasa Ukrayna’da sanayi parklarının geliştirilmesi için 2022-2025 döneminde yılda kamu bütçesinden en az 2 milyar grivna (yaklaşık 75 milyon dolar) kaynak ayrılmasını öngörüyor.

Yasada, sanayi parklarının kuruluşunda yer alan şirketlerin elektrik tüketim harcamalarının ve kredi ödemelerinin kısmen devlet tarafından karşılanacağı belirtiliyor.

Sanayi parklarına katılan şirketlerin ilk üç yıl içindeki üretim faaliyetleri için de devlet teşviklerinin sunulması planlanıyor.

Bu şirketler için vergi ve gümrük muafiyetlerinin uygulanmasına yönelik ise iki yeni yasa tasarısının görüşülmeye hazırlandığı belirtiliyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, dünyada organize sanayi modelinin yatırım çekmek için etkili bir araç olduğunu belirterek, Ukrayna’da sanayi parklarını geliştirmek istediklerini açıklamıştı.

Ülke genelinde bugün 46 sanayi parkı bulunduğunu belirten Ukraynalı lider, “Ama bunların çoğu kağıt üzerinde varlar, gerekli altyapıya, iletişim olanaklarına ve yollara sahip değiller” dedi.

Ukrayna hükümeti 2024’e kadar 25 sanayi parkının altyapısını inşa etmeyi planlıyor.

8.9.2021

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.