Ukrayna’da önemli yasa: Yabancıların çalışma ve oturum izni alması kolaylaşıyor

vng

UNİAN ajansının bildirdiğin göre Ukrayna Parlamentosu, yabancı ülke vatandaşlarının çalışma ve oturma izni alma prosedürlerinin basitleştirilmesini öngören yasa tasarısını ilk oturumda onayladı.

Tasarı, ülkeye yabancı yatırım çekilmesinin önündeki bariyerlerin de azaltılmasını, yabancı yatırımların kayıt altına alınma zorunluluğunun kaldırılmasını öngörüyor.

Tasarının hazırlayıcıları, yabancıların çalışma izni almasının kolaylaşmasının, kalifiye yabancı çalışanların ülkeye gelmesini teşvik edeceğini savunuyor. Özellikle yabancı şirketlerin Ukrayna’daki iştirakları için bu kararın önem taşıdığı belirtiliyor.

Tasarıda ayrıca, Ukrayna şirketlerinde çalışmasalar bile, işletmelerde ciddi pay sahibi olan yabancı ülke vatandaşlarına oturum izni alma hakkı verilmesi teklif ediliyor.

Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’ya yabancı yatırım girişi ile ilgili prosedürlerin basitleştirilmesini öngören yasayı geçen haziran ayında onaylamıştı.

Yasada, “prosedürlerin basitleştirilmesi yoluyla Ukrayna’nın yabancı yatırımlar için daha cazip hale getirilmesi” öngörülüyor.

Sonat Kerem (DHA, UkraynaHayat)

5.10.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.