Ukrayna’da NATO ve AB hedefi artık “anayasal zorunluluk”

Ukrayna Parlamentosu, NATO ve AB üyeliğinin ülke için stratejik ve ulusal hedef olarak belirlenmesini öngören anayasa değişikliği teklifini onayladı.

Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun sunduğu yasa tasarısı, AB ve NATO üyeliğinin Ukrayna Anayasası’nda “stratejik hedef” olarak belirlenmesini öngörüyor.

Parlamentoda nihai olarak kabul edilen yasa değişikliği, parlamento başkanının ve ardından devlet başkanının imzasının ardından yürürlüğe girecek.

Yalnızca Rusya yanlısı Muhalefet Bloğu’nun desteklemediği yasa, kimi analistlere göre Poroşenko’nun seçim öncesi adımlarından biri.

Poroşenko, yeniden seçilmesi halinde Ukrayna’nın NATO üyeliği için referanduma gitme sözü vermişti.

Yeni değişiklik, yabancı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin Ukrayna’nın askeri üslerini geçici olarak kiralamasına imkan tanıyan anayasa maddesini de kaldırıyor.

Böylece Rusya’nın Kırım’daki Karadeniz Filosu, Ukrayna anayasına göre “yasa dışı” hale geliyor.

Yeni düzenleme sonrası, “Ukrayna halkının Avrupa aidiyeti ve ülkenin Avrupa ve NATO entegrasyonu hedefi” de anayasal garanti altına alınmış oldu.

Anayasa değişikliği, hükümetin ve devlet başkanının AB ve NATO üyeliği hedefi doğrultusunda faaliyet yürütmesini de anayasal zorunluluk haline getirdi.

7.2.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.